Dünya, Haberler

ABD Sözcüsünden Skandal Açıklamalar

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı HR McMaster, Katar ve Türkiye’yi, batı çıkarlarını hedef alan aşırılık yanlısı İslamcı ideolojinin ana sponsorları ve kaynakları arasında “yeni bir rol” üstlenmekten kınadı

1. “Batı İle Büyüyen Sorunların Büyük Çoğunluğu AK Parti’nin Yükselişinin Sonucu…”

General McMaster “Radikal İslamcı ideoloji tüm uygar insanlar için ciddi bir tehdit” dedi. ABD ulusal güvenlik danışmanı, bu tehdidin geçmişte “miyop” olarak tanımlandığını söyledi.Gen McMaster on yıllar önce Suudi Arabistan’ın bu örgütlerden bazılarına verdiği desteği değerlendirirken, Katar ve Türkiye’yi şu anda ana destekçiler olarak gösterdi. Türkiye’nin Batı ile büyüyen sorunlarının büyük bir çoğunluğunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı Adalet ve Kalkınma Partisinin yükselişinin bir sonucu olduğunu iddia etti.

2. “Türkiye İle Stratejik Ortaklık…”

Suriye meselesi hakkında görüşlerini ve Türkiye’nin bu bölgedeki rolünü açıklayan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı, şu ifadelerde bulundu: “”ABD, bölgeye istikrar getirmek ve her türlü terörü yenmek için Türkiye ile stratejik ortaklık amacına bağlıdır. Türkiye’nin sınır güvenliğini artırma, topraklarından yabancı savaşçı geçişini durdurma ve Suriye’nin kilit bölgelerinden DEAŞ’ı temizlemek için sahada savaşma anlamındaki çabalarını takdir ediyoruz. Bölgedeki herkes için terörizmin finansmanı ve şiddet içeren aşırılıkçılığı destekleyen ideolojilere dikkat çekmek için daha yapılacak çok iş var. ABD, bu konuda Türkiye ile işbirliğini derinleştirme fırsatlarını kollayacaktır.”

3. Dışişleri Bakanlığı’ndan Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Danışmanı HR McMaster’a Yazılı Cevap

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı’nın yapmış olduğu “Türkiye’nin radikal İslami ideolojileri destekleyen ülkelerden biri” açıklamasına Dışişleri Bakanlığı yazılı olarak şu cevabı verdi: “Ülkemizin terörizm ve radikalizmin her boyutuyla nasıl bir mücadele verdiğini en iyi bilmesi gereken bir makamda bulunan Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster’ın gerçeklikle bağlantısı olmayan iddiaları hayret verici, temelsiz ve kabul edilemez niteliktedir.”

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir