Gündem, Siyaset

Adalet Bakanı’ndan İttifak Açıklaması

Devlet Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararını açıklamasının ardından bu konu hakkı da Adalet Bakanı Gül açıklama yaptı.Açıklamasın da Gül;  “Bu bir milli mutabakat buluşmasıdır. Milli ve yerli, Türkiye’nin geleceğine dair mutabakat zemini anlamında bir süreç yaşanacak. Ülkemizin, milletimizin birlik ve beraberliği, çoğulcu, katılımcı bir demokrasi ve uyum süreci anlamında çok önemli bir gelişme olacağına inanıyorum. Türk demokrasi hayatı için çok önemli gelişmelerin, birlikteliğin, bir mutabakatın gerçekleşeceğine inanıyoruz. Milli ve yerli olan tüm unsurların şemsiyesi altında buluşacağı bir milli mutabakat çalışması olacak. Siyasi partiler seçim kanununda bu hususla ilgili yasal imkan bulunmamakta. 1991 ve yakın zamanlarda bazı partiler bir Parti merkezinde ittifak yaparak bu süreci fiili olarak yaşıyorlardı. Ama bunun yasal imkana kavuşacağı bir çalışmayı değerlendireceğiz” şeklinde ifade etti.

Daha güçlü bir Türkiye ve demokrası için çalışmaları çok geniş bir perspektif bir şekilde yapılacağını vurgulayan Bakan Gül: “Bunların hepsi demokrasinin gereği itibariyle ve ittifakın da gerektirdiği teknik ihtiyaçları doğrultusunda değerlendireceğiz. Şu anda çalışmalara başlamadan bir şey söylemem mümkün değil. Hayırlı işlerde acele etmek lazım. En kısa zamanda milletimizin mutabakatını sağlayacak şekilde, geniş katılımlı, herkesi kucaklayacak ve ülkemizin geleceğine emin adımlarla bakacağı, daha güçlü bir demokrasi ve Türkiye için çalışmamızı çok geniş bir perspektif ile yapacağız”dedi.

Adalet Bakan’ı Gül herkesi kucaklayan ve emin adımlarla ilerleyen Türkiye için çalışmaların sürdürüleceğini söylerken;“En kısa zamanda milletimizin mutabakatını sağlayacak şekilde, geniş katılımlı, herkesi kucaklayacak ve ülkemizin geleceğine emin adımlarla bakacağı, daha güçlü bir demokrasi ve Türkiye için çalışmamızı çok geniş bir perspektif ile yapacağız”sözleriyle açıklamalarda bulundu.

Oy verin

142 puan
+1 -1
Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.