Ayla Şoku! Festivalden Çekildi…

2 DK'DA OKUNUR


84
46 , 84

Gösterime girmeden önce hikayesiyle ilgi çeken, Türkiye’de gösterime girmesiyle birlikte pek çok kişi tarafından beğenilen ve Türkiye’nin Oscar adayı olarak gösterilen Ayla filmi bu sefer bir kriz ile gündemde. Filmin yapımcısı Mustafa Uslu aldığı ani bir kararla filmi Frankurt Türk Film festivalinden çekti. Bu karar sonrası tepkiler oluşurken her iki taraf da birbirini suçladı.

Festival Açılışı Geniş Katılımla Gerçekleşti

Frankurt Film Festivali bu sene yoğun katılımlı bir açılışla başladı. Frankurt Başkonsolosu ve Hessen eyaleti bilim bakanının da katıldığı açılışta pek çok yönetmen ve oyuncu bulunurken eyalet meclisinin Türk milletvekilleri de açılışa katıldı. Festivalin açılışı için seçilen Ayla isimli film ise oynatılamadı.

Festival Başkanı Açıklama Yaptı

Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı açılışta açıklama yaparken açılış filmi olan Ayla’nın yapımcısı Mustafa Uslu’nun kendisini aradığını ve filmin festivalde gösterilmesini istemediğini söyledi. Bu telefon konuşmasından sonra yoğun çaba gösteren festival yetkilileri ve ilgili bakanlığın Sinema Dairesi Başkanlığı’nın aracılığı da yapımcının kararını değiştiremedi. Sıtkı açıklamalarında son dakika yapılan bu değişikliğin ahlaki olmadığını söylerken yapılanın sinema sanatına ilgi duyan kişilere büyük bir saygısızlık olduğunu açıklamalarına ekledi. Ayla filmi gösterilmeyince yaşananlara tepki gösteren seyircilerin bir kısmı sinemadan ayrılarak protesto gerçekleştirdi.

Yapımcı Suskunluğunu Bozdu

Yaşanan süreçte tepkilerin artması üzerine Ayla’nın yapımcısı Mustafa Uslu açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Ayla filmi ile ilgili yaşanan sıkıntının filmin gösterim tarihiyle ilgili olduğu belirtildi. Uslu yaptığı açıklamada Ayla filminin açılış filmi değil kapanış filmi olmasını istediğini belirtirken bu durumdan festival komitesinin haberi olduğunu fakat bütün ısrarlara rağmen komitenin açılış filmi fikrinden vazgeçmediğini ifade etti. Ayla filminin 7 Aralık’ta Avrupa ve Asya’da gösterime gireceği belirten Uslu gişenin zarar görmemesi ve filmin gösterim hakkının korunması istendiği için kapanış filmi isteğinde bulunduklarını fakat komitenin fikrini değiştirmediğini söyledi. Talebin yerine getirilmemesi sonucunda filmi festivalden çekmek zorunda kaldığını belirten Uslu kamuoyunda olumsuz algı oluştuğunu belirtirken bu durumdan dolayı seyircilerden özür diledi.

 


Sizce bu içerik ?

Süper Süper
75
Süper
Sinir Edici Sinir Edici
16
Sinir Edici
Üzücü Üzücü
83
Üzücü
Kesin Oku Kesin Oku
75
Kesin Oku
İlginç İlginç
41
İlginç
Yok Artık Yok Artık
8
Yok Artık
Gereksiz Gereksiz
66
Gereksiz
Komik Komik
25
Komik

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Bu Test ile kişilik ve karekter analizi hakkında bir şeyler ortaya koymayı amaçlayan sorular hazırla
Hızlı Sınav
Hızlı Sınav ile eğlenceli bir şekilde ister doğru - yanlış ister çoktan seçmeli sorular dizisi hazırla
Anket
Özel sizce.com anketi ile sonucunu merak ettiğiniz bir şeyler için nabız yoklayabilirsiniz
Zengin İçerik
Video ve resimlerle zenginleştirerek haber, makale veya hikayenizi yayınlayabilirisiniz.
Sizce List
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine içeriklerini embed kodu ile gömebilirsiniz.