Gündem

Bakanlık “Çiftlik Bank’ın,dolandırıcılığa kadar giden bir sistemi kurguladıklarını görüyoruz”

İnceleme Başlatılan Çiftlik bank ile ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi açıklamalarda bulundu.

İnceleme başlatılan Çiftlik Bank ile ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci bazı açıklamalarda bulundu.

Dolandırıcılığa kadar giden bir sistemi kurguladıklarını ifade eden Tüfenkci;“Özellikle son zamanlarda somut mal ve hizmet satışı olmadan internet üzerinden, sanal alemde yüksek kar vaatleri sunarak; kimi oyun pazarladığını ifade ederek kimi sanal paralar pazarladığını ifade ederek kimileri sanal çiftlikler kurduklarını ve bazı yerlerde gerçek çiftlikler kurduklarını ifade ederek reel anlamda piyasalarla örtüşmeyen kar vaatleri sunarak, insanları aldattıklarını ve belli bir sistem ile bir anlamda saadet zinciri kurdukları görülüyor. Bunlar kimi zaman telefon satışı şeklinde, oyun satışları şeklinde oluyor, sanal bir mal ticareti şeklinde oluyor. Ama baktığımız zaman tamamı tüketiciyi, vatandaşı aldatıcı anlamda bir ticaret teşkil ettiklerini, sonuç itibariyle dolandırıcılığa kadar giden bir sistemi kurguladıklarını görüyoruz” dedi.

Sanal ticarette,normal piyasanın çok üzerinde kar getirdiğini ifade eden Tüfenkci;”Bununla ilgili en son Çiftlik Bank’ın ‘bank’ kelimesinden dolayı biz 3 ay reklamlarını durdurma cezası vermiştik. Çünkü Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ndan ‘bank’ kelimesini kullanmak için izin alınması gerekiyor. Böyle bir izin almadan faaliyete geçtikleri için reklamlarını durdurduk. Ama esas faaliyetleriyle ilgili incelemeleri de son aşamaya getirdik. Burada gerçekten bir ticaret var mı yok mu? Arkadaşlarımız bunu etraflıca inceliyorlar. Sanal anlamda bir saadet zinciri oluşturma teşebbüsü olduğu görülüyor. Ama bunun somut raporlarla sabitlenmesi lazım. İnşallah kısa zamanda müfettişlerimiz raporlarını sonlandırırlar. Bunu da sizlerle paylaşırız. Ama ben bir kez daha vatandaşlarımızı uyarıyorum. Özellikle internet üzerinden, sanal alemde somut bir ticarette mal alım satımına dayanmayan, piyasanın çok üzerinde kar getirdiğini ifade eden sanal ticarette konusunda çok dikkatli olmalarını ve bu tür yaklaşımlara dikkatlice bakmalarını aksi takdir de büyük anlamda zarar göreceklerini geçmişteki tecrübelerde bize gösteriyor” açıklamasında bulundu.

Bakan Faruk Özlü’nün isminin Çiftlik Bank’ın afişlerinde yer almasından dolayı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı  tarafından suç duyurusunda bulunulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir