Gündem, Haberler

Başbakan,Kızlarını Öldürüp İntihar Eden Baba Vahşeti İçin Talimat Verdi

İstanbul’da cinnet geçiren babanın 2 ve 4 yaşlarında iki kızını öldürdükten sonra kendisini pompalı tüfekle öldürmesinin ardından,çocukların annelerinin çocuklarının öldürülmesinde ihmal olduğunu iddia etmesinin ardından Başbakan’ın verdiği talimatla ihmal olup olmadığının araştırılması için hemen harekete geçildi.

Müfettişlerin araştırmaları sonucu eğer ilgisizlik, ihmal ve kusurun tespit edilmesi halinde Başbakan’a sunulacağı ve incelemenin soruşturmaya dönüştürülebileceği belirtildi.

Olayla ilgili bir gerçek daha ortaya çıktı,baba Ali Yardım’ın olaydan önce eşinin şikayeti üzerine 22 günlük zorlama hapse çarptırıldığı ancak karar kendisine tebliğ edilmediği öğrenildi.

Baba Ali Yardım’ın “Sen ya benimsin, ya da kara toprağın, seni de vururum kendimi de yaşatmam” diyerek tehdit ettiği gerekçesiyle koruyucu tedbir kararı talepli şikayette bulunduğu öğrenildi. Bunun üzerine Anadolu 17’inci Aile Mahkemesi’nin 3 ay süreyle Dilek Yardım lehine koruma kararı verdi. Karar 19 Eylül 2017 tarihinde Ali Yardım’a bildirildi ancak Ali Yardım tedbir kararından 4 gün sonra elindeki bıçağı Dilek Yardım’ın boğazına dayayarak “Ya bana evet dersin ya da seni öldürürüm” şeklinde tehdit etti.Dilek Yardım bu tehditler üzerine Mahkemeye başvurdu ve İstanbul Anadolu 17.Aile Mahkemesi olayın vehameti, tanık ve mağdur beyanı, doktor raporu ve olayda silah olarak değerlendirilen bıçağın kullanılmış olmasını göz önünde bulundurarak, Ali Yardım’a 7 günlük zorlama hapis verdi.Fakat;Hapis kararı verilmesine rağmen Ali Yardım, tedbir kararını ikinci kez ihlal etti. İstanbul Anadolu 17.Aile Mahkemesi kararın ikinci kez ihlal edildiği gerekçesiyle Ali Yardım hakkında bu kez 15 gün süreyle zorlama hapis verdi. Ancak Ali Yardım, kararın tebliğ edilememesi nedeniyle hapis cezasını yatmadı.

Zorlama hapislerin uygulanması konusunda konuşan ve yasa değişikliğine gidilmesi geremtiğini öne süren avukat Mehmet Fırat, “Zorlama hapsi kararları 6284 Sayılı yasa hükümlerine göre şiddet uygulayana bildirilip, itiraz aşaması geçirilmeden uygulanamamaktadır. Bu da bahsi geçen yasanın caydırıcılığını olumsuz etkilemektedir” dedi ve sözlerine “Ayrıca, bu şekilde verilen zorlama hapisleri şiddet uygulayana bildirilmeden uygulanamadığından aleyhine verilen zorlama hapislerini öğrenen eşlerin daha da şiddetlenerek kadın ve çocuklara daha fazla şiddet uygulamaya meyil gösterdikleri de bilinen bir gerçekliktir” şeklinde konuştu.

Ayrıca ; Fırat, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair kanun kapsamında başvuruların yoğun olduğunu belirterek, “İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde sadece bu yasa kapsamında yapılacak başvuru ve ihlaller ile itirazları inceleyecek en az üçer aile mahkemesinin özel olarak görevlendirilmesi yasanın caydırıcılığını ve kararların daha hızlı, etkin uygulanmasını artıracaktır” açıklamalarında bulundu.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir