Dünya, Gündem, Siyaset

Bekir Bozdağ; “Türkiye’nin Rusya’ya Veya Başka Bir Ülkeye Verdiği Herhangi Bir Garanti Yoktur”

 

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Bakanlar Kurulu’nda bu harekatın kürtlere karşı yapılan bir harekat olmadığını ve bir tek terörist dahi kalmayana kadar süreceğini şu sözleriyle ifade etti: “Zeytin Dalı Harekatı,meşru ve uluslararası hukuka uygun. Harekat sırasında ve süresinde sivillerin zarar görmemesi için azami dikkat gösterilmektedir. Bu harekat bölgede yaşayan Kürtlere karşı yapılan bir harekat değildir. Harekata aziz Türk milletinin desteği tamdır. Bölgedeki terör örgütleri ve en son terörist temizleninceye kadar devam edecek.Türkiye’nin Rusya’ya veya başka bir ülkeye verdiği herhangi bir garanti yoktur. Amaç Afrin bölgesini teröristlerden temizlemektir. Harekatın hedefi Afrin bölgesidir”

Zeytin Dalı Harekatı süresince şehit ya da yaralı asketlerimizin olmadığını ve karadan da Afrin’e girildiğini söyleyen Bozdağ şunları ifade etti : “Harekat planlandığı gibi devam ediyor. TSK karadan da harekat bölgesine girmiş durumda. İlk 3 günde planlanan mesafe ve alan kontrolü sağlandı. Şehit olan yoktur. Yaralı askerimiz de yoktur. Terör örgütlerinin attığı roketler nedeniyle yaralanan ve hayatını kaybedenler var.”

Halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden açıklamalar yapan bazı HDP milletvekillerini hatırlatan Bozdağ:”Bunlar suçtur. Bizim hukukumuz terör örgütlerinin propagandasını yapanlara hangi şekilde muamele yapıyorsa öyle muamele göreceklerdir”dedi.

Türkiye ile birlikte çalışmak isteniyorsa bunun ancak silah yardımını kesmekle  ve verilen silahları toplamakla olacağını,operasyondan kaygı duyan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’a şu sözleriyle belirtti :” “Terör örgütlerinden biriyle mücadele ederken başka terör örgütleriyle birlikte hareket etmek büyük bir yanlıştır. Terör örgütlerine silah verilmemesi konusunda defalarca uyardık. Birlikte nasıl çalışacağımızı görmek istiyorlarsa silah yardımını kesmeleri ve verilen silahları toplamalarıdır. Silahların geri toplanacağı defalarca Türkiye’ye ifade edildi. İşbirliğinin yolu belli silah vermeyi durdurmak ve verilen silahları toplamaktır.”

 

 

Oy verin

142 puan
+1 -1
Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.