Zengin İçerik

Büyük Firmalar Hakkında Olay Yaratan İddialar!

Hepsi dünyanın en bilinen şirketleri. Ancak öyle skandallara imza attılar ki… Çoğunu duymadınız bile. İşte dünyanın skandallara imza atmış şirketleri ve o skandallar…

H&M

İnsan hakları: İsveçli giyim markası H&M’in Mynammar, Özbekistan ve Kamboçya’da 15 yaş altı çocukları çalıştırdığının ortaya çıkmasından sonra firma, Türkiye’de de Suriyeli çocuk işçileri çalıştırdığını itiraf etmişti.

BRITISH PETROLEUM (BP)

Çevre: Meksika Körfezi’nde seyreden BP’ye ait bir petrol tankerinde gerçekleşen patlamada 11 işçi öldü ve Körfez’e aylarca 200 milyon galonun üzerinde petrol sızdı.

NIKE

İnsan hakları: Spor modası devi Nike, 2001’de yaşları 10’a kadar inen çocukları Pakistan ve Kamboçya’daki üretim fabrikalarında çalıştırdığını itiraf etmişti. BusinessHT’nin derlemesine göre Puma, Walmart, Apple, GAP ve Phillip Morris de çocuk emeği istismarına adı karışan firmalardan.

VOLKSWAGEN

Çevre: ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), 18 Eylül’de Volkwagen’in ABD’de sattığı bazı dizel motorlu araçların, yanıltıcı bir yazılımla emisyon testlerinin maniple edilmesinden dolayı çevreyi standartlardan 40 kat daha fazla kirlettiğini açıklamıştı.

SAMSUNG

Sağlık: Güney Koreli teknoloji devi, bataryalarının patladığına ilişkin şikâyetlerin ardından Galaxy Note 7 modelini önce toplattı, sonra üretimini durdurdu. Patlamalar, bazı kullanıcıların bacakları ve parmaklarında yaralanmalara neden oldu.

 YAHOO

Güvenlik: Yahoo’dan bu yılın başında yapılan yazılı açıklamada, 2013’te gerçekleşen siber saldırı olayında yaklaşık 1 milyar kullanıcısının bilgilerinin çalındığı duyurdu. Şirket zor günler geçirdi.

DEUTSCHE BANK

Yolsuzluk: Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank, ABD’de kullandırdığı sorunlu konut kredileri nedeniyle 2008 küresel krizine neden olduğu gerekçesiyle 2016’da 14 milyar dolarlık cezaya çarptırılmıştı. Ancak banka, 7,2 milyar dolar ödemede anlaştı.

LEHMAN BROTHERS

Yolsuzluk: Küresel krizden hemen önce dağıttığı yaklaşık 50 milyar dolar değerindeki sorunlu ev kredileri nedeniyle 15 Eylül 2008’de iflas açıkladı.

MCDONALD’S

Sağlık: Ünlü İngiliz aşçı Jamie Oliver, gerçek et yerine, kasaplık hayvanın kesiminden geriye kalan et, tendon, yağ ve bağ doku karışımından oluşan macun kıvamındaki bir hamur ile amonyak kullandığı gerekçesiyle McDonald’s’a açtığı davayı kazandı. Olay geniş yankı buldu.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir