Sağlık, Yaşam

Cildinizin Kışa Hazır Olduğunu Düşünüyor Musunuz?

Doğru zamanlarda cilt bakımları yapmak çok önemlidir. Değişen mevsim koşullarına, cildinizin de uyum sağlayabilmesi adına bir kaç bakım önerisi işinize yarayabilir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında cilt kuruluğu, el ve yüzde soğuk dolayısı ile oluşan çatlaklar en çok yaşanan sorunların başında geliyor. Sağlıklı ve güzel bir görünüm için işte sonbahar ve kış aylarına özgü bakım önerileri…

Sonbahar ve Kış Aylarında Yüz Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yüz, vücudun en hassas cilt derisine sahip olan bölgesidir. Mevsim etkileri, soğuk hava, rüzgar direkt olarak yüz derisini etkiler. Sürekli ve düzenli olarak cilt bakımları yapıldığında, ciltteki kırışıklıklar ve yaşlanma etkileri de azalacaktır.

Yüz bakımı için öncelikle, cildinizin ölü hücrelerinden kurtulmanız gerekmektedir. Bunun için maske ve peeling uygulamaları yeterli olacaktır. Evde doğal asitler içeren maskeler yapabileceğiniz gibi kozmetik ürünlerden de faydalanabilirsiniz. En az haftada bir olmak üzere cildinize peeling etkili maske uygulaması yaptıktan sonra güçlü ve yüz için kullanıma uygun bir nemlendirici sürebilirsiniz. Dışarı çıkmadan önce cildinizi soğuk hava etkilerine hazırlamak adına nemlendirici kullanmalısınız.

Ayrıca yüz bölgesinde soğuktan en çok etkilenen yerlerden biri de dudaklardır, dudaklarınız için de koruyucu ve nemlendiri özellikteki dudak kremleri kullanmak faydalı olacaktır.

Cilt Kuruluğunun Önüne Geçmek İçin El ve Vücut Bakım Önerileri Nelerdir?

Eldiven kullanımına rağmen, mevsim koşulları elleri ciddi oranda etkilemektedir. Yoğun nemlendiri ve koruyucu bakım kremleri uygulamak, gece yatmadan önce ve dışarı çıkarken ellerinizi kremlemek olumsuz koşulların etkisini azaltacaktır. Ayrıca tırnak bakımı ve cildinizin önemli ihtiyaçlarının karşılanması için kış aylarında da bol su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Vücut için faydalı antioksidan, c vitamini ve omega içeren besinleri düzenli olarak tüketmeniz hem beden sağlığınız hem de cilt sağlığınız adına faydalı olacaktır.

Vücudu saran deri tabakasının kış aylarında genel olarak kuruduğu düşünülürse, banyo sırasında ve sonrasında özellikle yağ bazlı nemlendiriciler kullanmanız gerekmektedir. Organik ürün kullanımını tercih edenler için ise hindistan cevizi yağı ve avakado yağı alternatif olabilir.

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir