Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “TEOG’un Kaldırılması Lazım.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atv ve A haber’in beraber hazırladığı canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu.Canlı yayında her sene 8. sınıflara uygulanan “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş” (TEOG) sınavı hakkında da görüşlerini belirtti.

cumhurbaskanindan-teog-aciklamasi.jpg

Cumhurbaşkanı milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren sınav hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Şu anda tabii yine milli eğitimde bazı eksiklerimiz yok mu? Var. Bunları da aşacağız. Mesela en büyük eksiklerden bir tanesi, bugün arkadaşlarım söyledi, çünkü ben talimatım verildiği zaman bu talimatın biteceğini biliyordum. Mesela ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG’un kaldırılması lazım. Biz TEOG’la mı geldik? Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı. Okursun, sene içinde notların bellidir, bu notlarınla beraber yürürsün. Gelirsin üniversite sırasına, orada da girersin üniversite imtihanlarına. Üniversite imtihanında da sosyalde, sayısalda başarı durumun neyse bu başarıya göre girmen gereken yer nereyse girersin. Bindirilmiş kıtalara dönüyoruz. Olmaz. Bir de ister istemez anneler babalar ne yapıyor? ‘TEOG sınavı, çocuğumu kursa göndereceğim.’ Bunlardan artık bizim sıyrılmamız lazım. Yapmamız gereken şey nedir? Bir, okullardaki seviyeyi yükseltmek. Başbakanlığım döneminde de bunun talimatını verdim. Hafta sonlarında biz bazı okullarımızda Milli Eğitim’in kendi öğretmenleri vasıtasıyla takviye dersleri verelim. Bu öğretmenlerimize bunun karşılığında da bir bedel ödeyelim. Hem öğretmenlerimiz bunun karşılığında da 3-5 kuruş daha fazla bir imkan elde etmiş olur hem de bu takviye kurslarına gelmek isteyen öğrenciler gelir, seviyelerini daha da yükseltirler. Öyle gidip ‘Birilerine imkan sağlayalım, avanta sağlayalım?’ Böyle bir şey olmayacak. Bunu da Nabi Bey’in döneminde başlattık. Bunun şimdi yine aynı şekilde yürümesi lazım. Durup dururken birilerini ihya etmenin anlamı yok. Kendi öğretmenlerimiz bize yeter. Devlet olarak da bizim devletimiz bunu karşılayacak güçtedir. Hiç birilerini abad etmenin, ihya etmenin yolu da yok.”

cumhurbaskani-teog-kaldirilsin-dedi.jpg

Erdoğan:”Bakana Görüşlerimi İlettim.”

TEOG’un kaldırılmasıyla ilgili işlemleri başlattığını belirten Cumhurbaşkanı,şunları ekledi:”Bu ülkenin cumhurbaşkanı olarak bakanıma, başbakanıma bir kere söylerim olur biter. Ama ben sayın bakana söyledim, yarın zaten sayın başbakanımızla burada görüşmem var, kendisiyle bunu paylaşacağım. Bak böyle böyle. Hafta başı bu böyle başlamış veya önümüzdeki hafta devam edecek, bu konuda artık kararı kesinlikle süratle alalım başbakanım, bunlardan kurtaralım bu ülkeyi. Biz artık böyle ilkel bir durumda değiliz, o geçmişte kaldı.”

 1. Sizce TEOG Kaldırılmalı Mı?

  1. Kesinlikle kaldırılmalı, çocuklarımızı boşu boşuna strese sokuyor.
  2. Kesinlikle kaldırılmamalı, çocuklarımızın seviyesini bu sınavlar olmazsa nasıl test edeceğiz?
  3. Sadece TEOG'un kaldırılması yetmez, eğitim sistemimiz revize edilmeli
  4. Eğitim sistemi gayet iyi, değişiklik yapılmamalı.
  4 Oy
  Sonuçlarınızı Paylaşın

Oy verin

142 puan
+1 -1
Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.