Diyanetten “Çocuk Yaşta Evlilik” Açıklaması Geldi

Diyanet İşleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamanın ardından "buluğ çağına giren kişiler evlenebilir"sözünün eleştirilere neden olmasıyla Cuma hutbesinin konusu oldu.1 DK'DA OKUNUR


103
65 , 103

Diyanet İşleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamanın ardından ”  Kızlar 9, erkekler 12 yaşında buluğ çağına girer,buluğ çağına giren kişiler evlenebilir”sözünün eleştirilere neden olması nedeniyle Cuma hutbesinin konusu olarak dile getirildi.

Bakanlık ise medyada sözlerin anlamlarına başka anlamlar katılarak çarpıtıldığını ifade ederek,sitesinde bu konuyla ilgili bölümü kapatmıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, “Diyanet’in görüşü, bir kız 17, erkek 18 yaşından önce evlenmemeli. Kimse çocuğunu 9-10-15 yaşlarında evlendirmemeli. Bu İslam’a aykırıdır.” sözleriyle konuya açıklık getirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Dünyadaki cennetimiz: Aile “başlıklı cuma hutbesini Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde irad etti ve sözlerine şöyle devam etti;Zaman zaman doğru ile yanlışı iyi ile kötüyü ayırt edebilme yetisine sahip olmayan çocuk yaştaki kızlarımız evlendirilebilmektedir. İnsanın onuruna uygun bir şekilde hayatını sürdürme hakkını gasp etmek ve özellikle çocukları türlü istismarlara maruz bırakmak dinimizde haram, yasaktır. Henüz sorumluluk bilincinde olmayan bir çocuğun evliliğe zorlanmasının dini ve ilmi bir meşruiyeti, temeli yoktur. Yuva kurmanın eş, anne olmanın anlamını idrak etme rüştüne erişmemiş bir kızın evlendirilmeye çalışılması asla kabul edilemez bir durumdur”dedi.


Sizce bu içerik ?

Süper Süper
33
Süper
Sinir Edici Sinir Edici
58
Sinir Edici
Üzücü Üzücü
41
Üzücü
Kesin Oku Kesin Oku
33
Kesin Oku
İlginç İlginç
83
İlginç
Yok Artık Yok Artık
50
Yok Artık
Gereksiz Gereksiz
25
Gereksiz
Komik Komik
66
Komik

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Bu Test ile kişilik ve karekter analizi hakkında bir şeyler ortaya koymayı amaçlayan sorular hazırla
Hızlı Sınav
Hızlı Sınav ile eğlenceli bir şekilde ister doğru - yanlış ister çoktan seçmeli sorular dizisi hazırla
Anket
Özel sizce.com anketi ile sonucunu merak ettiğiniz bir şeyler için nabız yoklayabilirsiniz
Zengin İçerik
Video ve resimlerle zenginleştirerek haber, makale veya hikayenizi yayınlayabilirisiniz.
Sizce List
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine içeriklerini embed kodu ile gömebilirsiniz.