Gündem, Haberler

Diyanetten “Çocuk Yaşta Evlilik” Açıklaması Geldi

Diyanet İşleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamanın ardından ”  Kızlar 9, erkekler 12 yaşında buluğ çağına girer,buluğ çağına giren kişiler evlenebilir”sözünün eleştirilere neden olması nedeniyle Cuma hutbesinin konusu olarak dile getirildi.

Bakanlık ise medyada sözlerin anlamlarına başka anlamlar katılarak çarpıtıldığını ifade ederek,sitesinde bu konuyla ilgili bölümü kapatmıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, “Diyanet’in görüşü, bir kız 17, erkek 18 yaşından önce evlenmemeli. Kimse çocuğunu 9-10-15 yaşlarında evlendirmemeli. Bu İslam’a aykırıdır.” sözleriyle konuya açıklık getirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Dünyadaki cennetimiz: Aile “başlıklı cuma hutbesini Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde irad etti ve sözlerine şöyle devam etti;Zaman zaman doğru ile yanlışı iyi ile kötüyü ayırt edebilme yetisine sahip olmayan çocuk yaştaki kızlarımız evlendirilebilmektedir. İnsanın onuruna uygun bir şekilde hayatını sürdürme hakkını gasp etmek ve özellikle çocukları türlü istismarlara maruz bırakmak dinimizde haram, yasaktır. Henüz sorumluluk bilincinde olmayan bir çocuğun evliliğe zorlanmasının dini ve ilmi bir meşruiyeti, temeli yoktur. Yuva kurmanın eş, anne olmanın anlamını idrak etme rüştüne erişmemiş bir kızın evlendirilmeye çalışılması asla kabul edilemez bir durumdur”dedi.

Oy verin

142 puan
+1 -1
Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.