E-Sigara Gerçekten Zararlı Mı?

Elektronik Sigara Sanıldığı Kadar Zararsız Olmayabilir

Dünyada elektronik sigara kullanımı gün geçtikçe artıyor.Kuzey Carolina Üniversitesi'nin araştırmasıyla elektronik sigara kullanımı hakkında açıklamalar yapıldı.1 DK'DA OKUNUR


108
1 yorum, 70 , 108

Dünyada olduğu gibi Türkiye,de de elektronik sigara kullanımı gün geçtikçe artıyor.Bu artışın en önemli sebebi, elektronik sigaranın geleneksel sigaradan daha sağlıklı ya da daha az zararlı olduğunun düşünülmesidir.

Elektronik sigara kullanımı, Kuzey Carolina Üniversitesi’nde yapılan yeni araştırmada akciğerlere benzeri olmayan hasarlar verebileceğini sonucuna varıldı.

Amerika Birleşiik Devletleri Dışişleri Bakanı’nın açıklamasına göre, ABD’deki lise öğrencileri arasında 2011-2015 yılları arasında e-sigara kullanımı yüzde 900 oranında arttı.

Yapılan çalışmalarla bilim insanları, elektronik sigara içen ve içmeyen kişilerden alınan 44 balgam numunesini inceledi. Araştırmaların  sonucunda ise  elektronik sigara kullanan kişilerin akciğer hastalıklarına yakalanma olasılığının çok ciddi miktarda fazla olduğu kanıtlandı.Bu çalışmayla ayrıca sigara kullananlarla, elektronik sigara kullananların akciğer hastalıklarına yakalanma risklerinin benzer seviyede olduğunu da ortaya koyuyor.

Yapılan çalışmalarla, sadece elektronik sigara kullananların akciğerlerinde oluşabilecek benzersiz hasarların henüz tespit edilememesi ise meydana gelebilecek sorunlara karşı savunmasız kalmamıza neden oluyor.

Yapılan bilimsel çalışmaya dahil olan bilim insanlarından Dr. Mehmet Kesimer, “Elektronik sigaranın zararlarının sigaranın zararlarıyla karşılaştırılması, elma ile portakalın karşılaştırılması gibidir” diyor.

 

 1. Sizce elektronik sigara mı geleneksel sigara mı daha zararlı?

  1. Kesinlikle elektronik sigara daha zararlı
  2. Kesinlikle geleneksel sigara daha zararlı
  3. Bence ikiside zararlı
  10 Oy
  Sonuçlarınızı Paylaşın

Sizce bu içerik ?

Süper Süper
58
Süper
Sinir Edici Sinir Edici
84
Sinir Edici
Üzücü Üzücü
66
Üzücü
Kesin Oku Kesin Oku
59
Kesin Oku
İlginç İlginç
26
İlginç
Yok Artık Yok Artık
75
Yok Artık
Gereksiz Gereksiz
50
Gereksiz
Komik Komik
8
Komik

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Esigara üzerine araştırma yaparken sigara ile karşılaştırılmalı. Esigarayı daha zararlı gösterebilmek için göbeğiniz çatlıyor. İngiltere ise sigarayı bırakamayanları sigaraya yönlendiriyor. Tütün, ilaç endüstirisi ile bizim doktorlar el ele maşallah. Günde 200den fazla insan sigara yüzünden ölüyor. Bu ölümler pek ala esigara ile azaltılabilir. Ama bu birilerinin işine gelmiyor. Tütün, ilaç ve doktorlar. Ülkemizde bir çok doktor sigaradan esigaraya geçti? Peki onlar neden esigaraya geçiyor? Yalanlarının er yada geç ortaya çıkacak.

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Bu Test ile kişilik ve karekter analizi hakkında bir şeyler ortaya koymayı amaçlayan sorular hazırla
Hızlı Sınav
Hızlı Sınav ile eğlenceli bir şekilde ister doğru - yanlış ister çoktan seçmeli sorular dizisi hazırla
Anket
Özel sizce.com anketi ile sonucunu merak ettiğiniz bir şeyler için nabız yoklayabilirsiniz
Zengin İçerik
Video ve resimlerle zenginleştirerek haber, makale veya hikayenizi yayınlayabilirisiniz.
Sizce List
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine içeriklerini embed kodu ile gömebilirsiniz.