Sağlık

Evde Diş Beyazlatmak İçin 7 Basit İpucu

Dişlerinizin sararmasından şikâyet ediyor ve evde diş beyazlatmak için 7 basit ipucu arıyorsanız yazımızı takip ederek inci gibi dişlere sahip olabilirsiniz. Üstelik çok pratik ve diş minesine zarar vermeden kısa süre içinde dişlerinizin istediğiniz beyazlığa sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yöntemleri uygulayarak ağız kokusunu da gidermek mümkün olacaktır. Dişlerinizin sağlıklı ve bembeyaz olması için yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamanız şarttır. Dişlerinizi fırçalamadığınız zaman hangi diş beyazlatma yöntemini uygularsanız uygulayın yine de eski bakımsız haline dönecektir.

Gün İçinde Mutlaka Dişler Fırçalanmalı

Çoğumuz bembeyaz dişlere sahip olmak için teknolojik yöntemlere başvursak da bu yöntemlerin dişlerimize zarar verdiğini görmekteyiz. Bu durumu önlemenin ilk yöntemi gün içinde mutlaka ama mutlaka iki kere diş fırçalamak. Her ne olursa olsun dişlerinizi günde iki kere fırçaladığınızda dişlerinizin günlük bakımı tamamlanmış olacaktır. Diş fırçalamak için;

 • Yumuşak uçlu bir diş fırçası,
 • Şarjlı diş fırçası,
 • Sensodin açısından güçlü diş macunu

kullanabilirsiniz. Önce arka taraftaki azı dişlerinizi fırçalayıp ardından yukarı aşağı yöntemiyle ön dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Yapacağınız diş bakımı öncesinde ağız hijyeninizi sağlamak için bu işlemi uygulayınız. Bu işlemi diş bakımı sonrasında aksatmadan günlük olarak yapmanız dişlerinizin beyaz kalmasını sağlayacaktır.

Karbonat Kullanımıyla Mucize Sonuçlar

Diş beyazlığını sağlamanın en etkili yöntemi karbonat kullanmaktır. Karbonatın içeriğindeki mineraller kullanım bakımından dişler için de etkilidir. Dişlerinizde çay, kahve ve sigara gibi kullanımlardan dolayı lekelerin giderilmesinde de karbonat son derece etkili bir temizleme aracıdır.

Ancak kullanım miktarına dikkat etmek gerekir. Karbonat, hamurları kabartan etkiye sahip olduğundan diş etlerini de gerektiğinden hazla kullanıldığında şişirebilmektedir. Karbonatla dişlerinizi beyazlatmak için;

 • Dişlerinizi normal fırçaladığınız şekilde fırçalayın,
 • Fırçanızın uç kısmına bir miktar karbonat alın ve dairesel hareketlerle dişlerinize sürün,
 • Ağzınızı çalkalayıp karbonatın tamamen temizlendiğinden emin olun. Bu işlem haftada bir kere tekrarlandığında dişleriniz temizlenecektir. Ancak karbonatla fırçalıyorum diye düşünerek, diş macunu ve fırça ile diş fırçalama işleminizi ihmal etmeyiniz. Karbonatı dişinizin üzerinde fazla bekletmeden durulamaya özen gösteriniz.

Limon Suyunun Diş Beyazlatıcı İçeriği

Ağız içinizin ve dişlerinizin tam anlamıyla antibakteriyel olması için limon suyundan yardım alabilirsiniz. Limon suyu neredeyse her rahatsızlık için kullanıldığı gibi sararmış dişlerin beyazlatılması için de kullanılmaktadır. Limon suyunu pamuk yardımıyla diş minenize zarar vermeden yumuşak hareketlerle dişlerinize sürebilirsiniz. Bu yöntemi dilerseniz karbonatla birliktede deneyebilirsiniz.

Limon suyu ile karbonatla diş beyazlatma yöntemini haftada yalnızca bir kez kullanmanız doğru bir yöntemdir. Ancak limon suyu ile dilediğiniz kadar diş fırçalayabilirsiniz. Limon suyu hem nefesinizi ferahlatacak hem de dişlerinizin temiz olmasını sağlayacaktır. Beyazlatma konusunda da çok etkili olan limon suyu, içeriğindeki doğal asit sebebiyle kısa ve sık kullanım gerektirir. Yani dişinize limon suyunu sürdükten sonra yıkayıp, yarım saat sonra bu işlemi tekrar uygulayabilirsiniz.

Taze Nane İle Diş Temizliği

Taze nane kullanmak diş temizliğinde etkili bir yöntemdir. Bir ay sürekli olarak taze nane ile dişlerinizi fırçaladığınızda dişlerinizin beyazladığını görebilirsiniz. Nane kökleri ve yapraklarını dişlerinize parmaklarınızla sürerek ardından diş macunu kullanınız.

Bu işlemi uzun süre yapmanız nane içerisindeki ıtırın dişinize zarar vermesine sebep olmaktadır. Dişlerinizin aşınmaması için uygulamadan sonra ağzınızın içini bol suyla gargara yapmanız önemli bir işlemdir. Nane ve nane köklerini ezerek de bu işlemi uygulayabilirsiniz. Bu işlemi yaparken diş macununuzdan çok az bir miktar fırçanızın ucuna alabilirsiniz.

Beyaz Sirke İle Diş Temizliği

Dişlerinizi beyaz bir renge dönüştürmek için beyaz temizlik sirkesi etkili bir yöntemi oluşturmaktadır. Beyaz sirkenin dişlere bir zararı yoktur ve dişinize sürdükten sonra diş fırçanız yardımıyla dişlerinize hafif hareketlerle sürmelisiniz. Dilerseniz;

 • Beyaz sirke,
 • Karbonat,
 • Diş macunu

Karışımı yaparak dişlerinizde beyazlık bakımından harika sonuçlar alabilirsiniz. Beyaz sirkeyi dilerseniz her diş fırçalama işleminden sonra uygulayabilirsiniz. Hem ağız içinde ferahlık sağlayacak hem de dişlerinizin beyazlamasında etkili olacaktır.

Misvak İle Diş Temizliği

Yıllar öncesinden beridir uygulanan yöntemlerden biri olan misvak kullanımı çoğu kişinin uyguladığı bir yöntemdir ve diş beyazlatmak bakımından son derece etkilidir. Misvak, Salvadora Persica adı verilen bir ağaçtan elde edilir. Ülkemizde Akdeniz bölgesi ve Orta Doğu’da bulunan zeytin, palmiye ve ceviz ağacından üretilen şekilleri de bulunmaktadır. Misvak;

 • Dişlerin beyazlatılmasını sağlar.
 • Ağız içi kokusunu yok eder.
 • Ağız yaralarını giderir.
 • Diş tartarlarını temizler.

Misvakın hazırlanmış olduğu ağaç dallarının tartarı giderici etkisi bulunmakta ve aynı zamanda diş minesini eritmeden beyazlatma özelliği bulunur. Çubuk şeklinde olan misvakı dişlerinize sürerek tertemiz dişlere sahip olabilirsiniz. Misvak kullanımı Peygamber Efendimiz tarafından yıllar önce uygulanmış olan bir sünnet niteliği taşımaktadır ve temizlik bakımından son derece önemlidir.

Misvakı sürekli olarak kullanabilirsiniz. Misvakı dişlerinizi fırçaladıktan sonra da kullanabilir ve en az bir hafta kullanımdan sonra kar beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Misvakın yapımında kullanılan ağaçların etken maddesi sayesinde dişler çizilip yıpranmadan beyazlamaktadır. Moritanya adlı bir ülkede kişiler sürekli misvak kullanmakta ve nadiren diş doktoruna gitmektedir. Sizde sürekli misvak kullanarak hem temiz, hem bakımlı hemde beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Kalemleri Kullanmak

Dişlerinizin sarı olduğunu düşünüyor ve hızlı bir şekilde beyazlatmanız gerekiyorsa diş beyazlatma kalemi kullanabilirsiniz. Ancak bu yöntem dişleri geçici olarak beyazlatan bir yöntemdir. Bu sebeple anlık kullanımlarınızda etkili olacaktır. Diş kalemi kullanımında dikkat etmeniz gerekenler ise kalemin uç kısmının diş etlerine dokundurmamanız gerektiğidir. Hidrojen peroksit içeren bir temizleyici olan diş kalemini kullanmadan önce;

 • Dişlerinizi fırçalamalı,
 • Diş ipi ile diş aralarınızı temizlemeli,
 • Dişlerinizi kurulamanız

Gerekmektedir. Diş kalemini ıslak dişlere uygulamanız, jelin dişe yapışmasına engel olacaktır. Diş kalemi uygulamasını yaptıktan sonra 10 dakika süreyle birşey yiyip içmemeniz gerekiyor. Bu yöntem en hızlı diş beyazlatma yöntemi olurken, bu yöntemi dişi boyamak olarak da düşünebilmekteyiz.

Karanfil Kullanarak Diş Nasıl Beyazlatılır?

Bu yöntemi çoğu kişi duymamış olabilir ancak karanfil kullanmak da dişlerin bembeyaz bir yapıya bürünmesini sağlıyor. Kuru ya da toz karanfil kullanarak dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Bunun için toz karanfili diş fırçanıza ya da birmiktar pamuğun üzerine dökmeli ardından dişinize uygulamalısınız.

Karanfilin hoş kokusunun yanı sıra dişlerinizi bembeyaz yaptığını da göreceksiniz. Dilerseniz minik kuru karanfil parçasını dişinize sürerek de beyaz olmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemde dikkat etmeniz gereken tek nokta karanfili dişinize fazla bastırmamak olmalıdır. Karanfil tıpkı misvak gibi dişlerde beyazlatıcı ve zarar vermeyici bir etkiye sahiptir.

Dişinizdeki nokta ya da çizgi gibi lekeler bu kullanımdan sonra yok olmaktadır. Eğer daha kapsamlı bir kullanım istiyor ve ağız içi yaraların ve kokunun da yok olmasını istiyorsanız karanfil yağını tercih edebilirsiniz. Karanfil yağı azı dişlerinizdeki siyahlıkları da yok etme özelliğine sahiptir ve bu yağ ile ağzınızı gargara yaparak ağzınızın hijyenik bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir