Dünya, Haberler

İsrail Gazze’ye Saldırdı! Dünya Bu Fotoğrafları Konuşuyor

ABD’nin Kudüs kararını protesto etmek düzenlenen gösterilere müdahale ederek 2 Filistinliyi öldüren İsrail, bugün de abluka altındaki Gazze Şeridi‘ne 3 hava saldırısı düzenledi. En az 2 Filistinli daha öldü.

Sosyal medyada yer alan fotoğraflarda, çok sayıda İsrail askerinin bir çocuğu ve bir down sendromluyu gözaltına aldığı belirtiliyor. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşmeyeceği duyuruldu. Hamas’tan yapılan açıklamada, halka tüm grup ve direnişçileriyle adil talepleri gerçekleşinceye kadar intifadayı sürdürmeye çağrısında bulunuldu.

Abluka altındaki Gazze’deki emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçakları, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’na ait 3 farklı noktaya saldırı düzenledi. Gazze’nin orta kesimindeki bir noktaya 3, güney kesimindeki Han Yunus kentindeki bir noktaya 2, kuzeyine de 2 füze ile saldırılar gerçekleştirildi. Saldırılarda 2 kişinin öldüğü ifade edildi.

İsrail‘in, dün akşam abluka altındaki Gazze’nin batı ve kuzey kesimlerinde 3 farklı noktaya düzenlediği hava saldırılarında 1’i çocuk, 15 kişi yaralanmıştı. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Orduya ait bir savaş uçağı Gazze Şeridi’nde Hamas’a ait bir eğitim kampını ve cephaneliği vurdu” ifadesine yer verilmişti.

Açıklamada, saldırıların dün gün içerisinde Gazze’den İsrail’in güneyine düzenlenen iki roket saldırısına karşılık olduğu ileri sürülmüş, söz konusu roketlerden birinin füze savunma sistemi tarafından havada imha edildiği, diğerinin ise düştüğü yere dair arama çalışmalarının sürdüğü belirtilmişti.

Gösterilerde 2 Filistinli öldü                                              

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, perşembe ve cuma günleri ABD’nin Kudüs kararını protesto etmek için düzenlenen gösterilerde 945 Filistinliye olay yerlerinde müdahale edildiği, 154 kişinin de Batı Şeria, Gazze veya Kudüs’teki hastanelere kaldırıldığı duyuruldu.

Açıklamada, gösterilerde 2 kişinin öldüğü; 69 kişinin gerçek, 271 kişinin plastik mermilerle, 11 Filistinlinin ise İsrail askerlerince darp edilerek yaralandığı bilgisi paylaşıldı. Ayrıca açıklamada, 748 kişinin de göz yaşartıcı gazlara maruz kalarak boğulma tehlikesi geçirdiği kaydedildi.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir