Eğlence, Geyik

İstanbul’da Üniversite Kazananların Karşılaşacağı 15 Durum

Bir yıl boyunca üniversite sınavı stresi çeken, onlarca test kitabına ve sorulara boğulan aynı zamanda da okuldaki hocalarıyla ve mezun olma telaşıyla uğraşan birçok yaşıtınız gibi üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklandığını ve İstanbul’da üniversite okuyacağınızı gördünüz. Peki, daha önce sadece Sultanahmet’e, Ayasofya’ya giden gençle burada nasıl yaşayabilir? İstanbul’da üniversite kazananlara tavsiyeler:

istanbul.jpg

  1. İstanbul dışından geldiğiniz için burası size korkutucu görünmektedir. Çevrenizi keşfetmeye kendinizi odaklamalısınız.
  2. Okul başladıktan sonra sizin gibi dışarıdan gelmiş birçok insanla arkadaş olacaksınız. Birlikte etrafı inceleyip, herkesi gözlemleyin.
  3. Esenler otogarına indiğinizde yaşadığınız şoku atlatmaya bakın. Öyle kabullenmeyi bilin
  4. Sabiha Gökçen ve Atatürk Havaalanlarının yerlerini öğrenin ve eğer şehir dışından uçakla gelecekseniz, Sabiha Gökçen’e giden uçakların daha uygun fiyatlı olduğunu bilin.
  5. Karmaşık bir trafik sisteminin içine girdiğiniz için metro, metrobüs, tramvay gibi birbirinden farklı rotaları bulunan toplu taşıma sistemlerinin haritalarından edinin, gözünüz korkmasın zamanla hepsini öğreniyor olacaksınız.
  6. Beşiktaş ve Kadıköy her daim öğrencilerin uğrak mekânları olmuştur. Bunun dışında Beşiktaşlı iseniz Beşiktaş maçlarının olduğu günler coşkulu kalabalığa katılabilirsiniz. Buradaki birbirinden farklı mekânlara uğrayarak ortamın havasını koklamayı unutmayın.

istanbulda-universite-okumak.jpg

7. Sahil kenarlarını kullanın. İstanbul iki kıtaya yayılan toprakları ve ortasından geçen boğazı ile pek çok yerinde sahili olan bir kent olduğu için, bir banka oturarak insanları ve şehri izleyebilirsiniz.

8. Emirgan Korusu, Gezi Parkı, Belgrad Ormanı gibi şehrin içinde doğa ile baş başa kalabileceğiniz alanları keşfedin ve hafta sonu pikniklerinizi değerlendireceğiniz yerleri belirleyin.

9. Edineceğiniz Müze Kart ile Osmanlı İmparatorluğundan kalma çok sayıda müzeye giriş biletleri alabilir tarihe ve tarihi dokuya canlı canlı tanıklık edebilirsiniz.

10. Adalar turu yapmayı sakın unutmayın

11. Yaz aylarında boşalan öğrenci evlerinden dolayı piyasa karışıktır. Pazarlık yapmayı bilin.

12. Beyazıt, Taksim ve Kadıköy’deki sahaflardan dilediğin kadar uygun fiyatlı kitaplara sahip olacağınızı bilin.

13. Derslerinizi çalışabileceğiniz büyük kütüphaneleri keşfe çıkın

14. İstanbul’a özgü festival ve konserleri takip edin.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir