Haberler, Siyaset

İşte Merak Edilen Soru: ABD ve Türkiye’nin Vize Kararları Kimi, Nasıl Etkileyecek?

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Kıbrıs Barış Harekâtından sonraki en büyük krizini yaşıyor. Son zamanlarda gerilen Türkiye-ABD ilişkileri yeni bir krizin içine girdi. ABD Büyükelçiliği süresiz olarak Türk vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldı. 8 Ekim akşamı alınan bu skandal karar, Türkiye ve uluslararası camiada şok etkisi yarattı. Bu karar üzerine, Türkiye de ABD’ye misilleme olarak ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldı. Şimdi herkesin merak ettiği, askıya alınan bu vize başvurularının kimleri etkileyeceği.

Vize Krizi Türkiye’de kimleri etkileyecek

ABD Büyükelçiliği, 8 Ekim akşamı yayınladığı açıklamada şunlara yer vermişti. “…Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlardaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır.”

Alınan bu karar ile şu an geçerli bir ABD vizesine sahip olan Türk vatandaşlarının çekinmesine gerek yok. Ancak, yeni vize almak isteyenler Türk vatandaşları, bu krizin bitmesini bekleyecek.

“Göçmen olmayan vize hizmetleri” kapsamına hangi vizelerin girdiğine bakalım.

Alınan bu karar diplomatik pasaportlarda dahil olmak üzere bütün pasaportlar için geçerli. Bu şu anlama geliyor: ABD’ye diplomatik, eğitim, araştırma veya seyahat amacıyla gitmek için vizeye ihtiyaç duyan bütün Türk vatandaşları, ikinci bir karara kadar Türkiye’de ABD vizesine başvuru yapamayacak.

Green Card çekilişi ile ABD’de oturum almaya hak kazanan vatandaşlar için ise herhangi bir engel bulunmuyor. Green Card göçmenlik yasası kapsamına girdiğinden, bu konuda bir sıkıntı mevcut değil.

ABD vatandaşları da Türkiye’ye giriş yapamayacak

Türkiye’nin ABD’nin vize kararına verdiği karşılık sonucu ABD vatandaşları da Türkiye’ye giriş yapamayacak. Normalde, Türkiye’de gümrük kapılarında vize alabilen ABD vatandaşları, eğer Türkiye’ye gelirlerse bu kapılardan geri dönmek zorunda kalacaklar.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir