İlişkiler, Yaşam

Karşınızdaki Kişinin Yalan Söylediğini Anlamanın 10 Yolu!

Yalan maalesef hepimizin dönem dönem maruz kaldığı bazen hemen ortaya çıkartabildiğimiz bazen de bizi çelişkiye düşüren ve emin olamadığımız durumlardan biri. Siz de yalanı ortaya çıkarmakta zorlanıyorsanız ve çözebilmek için ipuçları arıyorsanız doğru yerdesiniz. 

Göz Teması Kurma

Yalan söyleyen kişi ya seninle göz teması kurmaktan kaçınacak ya da sürekli göz teması kurarak durumu saklamaya çalışacaktır. Bu anlamda konuşurken gözlerine dikkat ederek yalan söyleyip söylemediğini anlayabilirsin.

yalani-nasil-anlariz.jpg

Lafı Gereksiz Yere Uzatıp Çok Fazla Detay Kullanma

Yalancı kişiler genellikle olayla ilgili bilgileri vermemek adına önemli detayları anlatmak yerine gereksiz detaylarla karşısındaki kişinin dikkatini dağıtmak isterler. Detaylar konusunda karşındaki kişiye daha sonra tekrar aynı şekilde sorular sorarak anlatmasını isteyebilir ve doğru olmayanları ortaya çıkartabilirsin.

Tutarsızlık

İnsan davranışlarını anlamak oldukça güç fakat yalan söyleyen insanlar genellikle tutarsız davrandıklarından yaptıklarıyla sana verdiği bilgiler aynı olmayacaktır karşındaki kişiyi de yeteri kadar tanıyorsan mimikleri ve hareketlerinden kolayca sonuca ulaşabilirsiniz.

yalanci-kisilerin-ozellikleri.jpg

Huzursuzluk

Yalan söyleyen kişiler de genel anlamda huzursuzluk hakimdir konuşurken gözlerini kaçırma, endişeli hareketler, uzaklara dalma gibi durumlar kişiyi ele verebilir.

Rahatsız Davranışlar Sergilemek

İnsan psikolojisini anlatan kitapların çoğunda da değinildiği gibi insanlar yalan söylediklerinde kendilerini hiç rahat hissetmezler ve açık verirler. Örneğin; sürekli elleriyle oynamak ya da kaşınmak gibi davranışlarda bulunabilirler.

Şikayet Etme

Kişiler yalanlarını kapatmak adına çoğunlukla sızlanma yolunu seçer ve sürekli şikayet ederek söylediklerinin gerçek olduğunu kanıtlamaya çalışırlar.

Sürekli Kendini Müdafaa Etmesi

Karşınızdaki kişi her sorduğunuz soru da hemen savunmaya geçiyorsa yalan söylüyor olabilir çünkü insanlar yalan söylediğinde normalden daha fazla savunma yapma ihtiyacı duyarlar.

Sorulan Soruları Tekrar Etmek

Genellikle sorduğunuz soruları tekrar ederek cevap vermek için zaman kazanma yolunu seçebilirler.

Gözün Sağ Tarafa Odaklanması

Beynin yaratıcı kısmı sağ taraf olduğunda yalan söyleyen kişinin de genellikle sağ gözünde hareketlilik olabilir göz kırpma vb gibi.

Konunun Değiştirilmek İstenmesi

Eğer karşındaki kişi siz sorular yöneltirken sürekli konuyu değiştirmeye kalkıyorsa veya konu değişince mutlu olduğunu belirten konuşmalar sergiliyorsa bu bir yalanın belirtisi olabilir dikkat!

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir