Game Of Thrones (2/10)


64
26 , 64

Sizce
2

Benim favorim olan ve en iyi yabancı diziler IMDB sıralamasında 1. sırada yer alan en çok izlenen yabancı dizi Game of Thrones.

IMDB Puanı ve Sezon Bilgileri

IMBD Puanı: 9.5
Dizi Devam Ediyor Mu: Evet
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 7
Yeni Sezon Başlangıç Tarihi: 2018
İlk Sezonu Ne Zaman Yayınlandı: 2011

Game Of Thrones Oyuncuları

( Tüm oyuncuların listesini buradan görebilirsiniz )

Daha önce  ölmeden önce mutlaka izlenemesi gereken filmler listesi yapmıştık. Bu da ölmeden önce izlenmesi gereken en iyi yabancı dizi olmalı bence, Game of Thrones adına söylenecek çok da fazla söz yok aslında. Aldığı IMDB puanı ve hayran kitlesi de zaten ne kadar iyi bir yapım olduğunu fazlasıyla ispatlıyor. Ama yinede biz dizinin konusundan kısaca bahsedeceğiz tabiki.

 En İyi Yabancı Diziler Listesi – Game Of ThronesSon Zamanların En İyi Yabancı Dizileri - Game Of Thrones

Dizinin Konusu

Herkes tarafından çok övülen bir dizi acaba gerçekten bu övgüleri hak ediyor mu?

Dizinin senaryosu George R.R Martin tarafından yazılan A Song of Ice and Fire’s World  kitabından uyarlanmıştır. Bu kitap şimdiye kadar yazılan en büyük hikayelerden biridir. George R.R Martin tarafından kurgulanan yepyeni bir dünya.

Hikayede çok sayıda olay düğümleri ve karakterler var. Her bir karekterden bir film çıkar aslında. Şimdiye kadar izlediğimiz hiç bir filme veya diziye benzerlik göstermiyor.

Game of Thrones için söylenecek çok şey yok aslında. Benim gibi FRP oyunlarını oynayan, Age of Empires ile birlikte büyüyen ve Yüzüklerin Efendisi'ni defalarca izleyen biri için muhteşem bir başyapıt. Ancak sinema /dizi takipçisi olan herkesin izlemesi gereken büyük bir prodüksiyon. Böyle büyük ölçekli yapımlar ve benzersiz senaryolar her zaman yapılmıyor malesef. 

Yüzüklerin Efendisi'ndeki Hobbitler'e benzer şekilde, kahramanlar daha az erkek, cüce ve babasız çocuklardan oluşuyor. Bu da bu hikayeyi bazı prens veya süper kahraman hikayelerinden daha çekici hale getiriyor.

Dizi sizin zihninizde hayali bir dünya inşa ediyor ve sizin yıllarca o dünyada yaşamanızı sağlıyor. Gözlemleyebildiğim kadarıyla geçmişin medeniyetleri filme de yansıyor. Örneğin, Qarth şehri; Antik Mısır'ı, Dothraki; Moğolları,Westeros; Roma İmparatorluğu'nun başkentini,Meereen; Güney Amerika Uygarlıklarını (Inka, Maya, Aztec) ve Braavos; Antik Yunan sitelerini çağrıştırıyor. Elbette, bunlar senaryonun ve görsellerin bende çağrıştırdıkları.

Konu çok geniş ama 1 cümle ile özetlemeye çalışıyorum; Dokuz asil aile, Westeros'un efsanevi topraklarını kontrol etmek için hem fiziksel hem de politik girişimlerle ve fantastik karakterlerle yaratıklar ile savaşıyor.

Fantezi, tarih ve savaş dizisi severler için dizi önerileri arasında, Taht Oyunları bence listenin en başında yer alması gerekir


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Bu Test ile kişilik ve karekter analizi hakkında bir şeyler ortaya koymayı amaçlayan sorular hazırla
Hızlı Sınav
Hızlı Sınav ile eğlenceli bir şekilde ister doğru - yanlış ister çoktan seçmeli sorular dizisi hazırla
Anket
Özel sizce.com anketi ile sonucunu merak ettiğiniz bir şeyler için nabız yoklayabilirsiniz
Zengin İçerik
Video ve resimlerle zenginleştirerek haber, makale veya hikayenizi yayınlayabilirisiniz.
Sizce List
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine içeriklerini embed kodu ile gömebilirsiniz.