Ekonomi, Haberler

Moody’s Türkiye Raporunu Yayınladı!

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s “Türkiye Hükümeti Yıllık Kredi Analiz Raporu” adıyla bir rapor yayınladı. Raporda, Türkiye’nin sahip olduğu esnek ve geniş orta gelir ekonomisi, çabucak toparlanabilen dinamikleri ve uygun demografik yapısının şu andaki kredi profilini dengelediği belirtilerek, politik riskin ve yüksek dış kırılganlığın ülkenin kredi notunda büyük bir etken olduğunun altı çizildi.

Hazırlanan raporda bunun bir piyasa güncelleme araştırması olduğu ve herhangi bir kredi notu çalışması niteliği taşımadığı belirtildi.

Kredi Notu Temel Kriterleri Sağlam

Moody’s kıdemli başkan yardımcılarından ve ilgili raporu hazırlayanlardan biri olan Kirstin Lindow; “kamu finasmanında mali nedenlere bağlı olarak son yıl içinde görülen kısmi bozulmaya ve gittikçe değer kaybeden Türk Lirasına rağmen, ülkedeki hızlı gelişen ekonomik büyüme ve idare edilebilir devlet borçlanmasının ülkenin sahip olduğu kredi notunun kriterlerini korumasına yardım ettiğini” belirtti.

Kamu finansmanlarının Türkiye’nin ülke kredibilitesi için güçlü bir kaynak olduğuna işaret eden Lindow, global olarak faiz oranlarının yükseldiği, spreadlerin genişlediği ve borçlanma ihtiyacının arttığı bu ortamda mali çıktıların zorlu bir döneme gireceğini söyledi.

Raporda Türkiye’nin, özellikle iç politika riskleri ile yüksek cari açığa ve yabancı para refinansman ihtiyacına bağlı olarak ortaya çıkan büyük dış sermaye ihtiyacı nedeniyle kırılgan olduğuna da işaret edildi.

Kamu Borcunun GSYİH’e Oranı Yükselme Eğiliminde

Rapora göre Türkiye’nin borç stoku, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) %30’unun hemen altında olmakla birlikte, büyüyen mali açık ve buna eşlik eden borçlanmalar son 10 yıldan uzun bir süredir düşme eğiliminde olan kamu borcu/GSYİH oranını yukarı yönlü çevirmiş durumda.

Moody’s genel senaryosuna göre Türkiye’nin genel devlet borçlanmasının GSYİH’ye olan oranının 2018 yılında % 30’un hemen altında kalması bekleniyor.

Ekonomik Düzelme Sağlanmazsa Kredi Notu Düşebilir

Raporda, ülke dışında yaşanan sıkıntılarda ve hassassiyette sürdürülebilir bir düzelme olmaması halinde iç politik riskler azalsa bile kredi notunun yükselmeyeceği ancak bir olasılık “negatif” olan görünümün “durağan” olarak güncellenebileceği belirtildi. Diğer taraftan ödeme dengesindeki krizin büyümesi durumunda Türkiye’nin ülke notunun düşürülebileceğine değinildi. Buna ek olarak, büyümedeki yavaşlamanın devam etmesi ve buna bağlı olarak devletin mali gücündeki kötüleşmenin de kurumsal anlamda ciddi bir güç kaybına neden olacağı için kredi notunun düşürülmesine yol açabileceğinin altı çizildi.

Şu anda Türkiye’nin Moody’s tarafında kredi notu yatırım yapılabilir seviye olan Baa3 seviyesinin hemen altındaki spekülatif seviye olan Ba1 seviyesinde, görünümü ise “negatif”.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir