Haberler, Sağlık, Yaşam

Ne Zaman Öleceğinizi Bilmek İster misiniz?

Kaliforniya kentinde bulunan Standford Üniversitesi çok farklı ve ilginç bir projeyi hayata geçirdi.Yapay zaka enstitüsü, ölümcül hastaların ne zaman öleceklerini tespit edebilen yapay zekanın gelişim aşamasında olduğunu açıkladı.

İlk duyulduğunda kulağa pek hoş gelmesede ölümcül hastalığa yakalanan kişiler için ne zaman öleceklerini tahminen bilmek, hastaların 3 ay ya da 1 yıl gibi kalan ömürlerini hesaplamak için kullanılacak yapay zekanın hayatı kolaylaştırabilir ve hastalarla birlikte doktorlara da yardım edeceği ve o süreçte kullanılacak tedavinin yoğunluğunu belirleyebileceği söyleniyor.

Standford Üniversitesindeki çalışmalarını sürdüren bilim adamları, hastaların ne zaman öleceklerini tahminde bulunan yapay zekanın ilk adımını attıklarını açıkladılar.

Yaklaşık iki milyon çocuğun ve yetişkin hastanın sağlık geçmişi ile ilgili verileri inceleyerek yapay zekanın ilk çalışmasına başlayan bilim adamları “Rahatlıkla toplanan ESK (elektronik sağlık kayıtları) verilerinin, hastaları palyatif bakım için izlemeye öncelik veren bir sistem oluşturmak için kullanılabileceğini gösteriyoruz” dediler.

 

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir