Sinema

Öğretmenlerimize Dair İlham Verici 8 Film

Sinema tarihinde öğretmenleri anlatan pek çok film çekilmiştir ve bu filmler arasında öğretmenlerimize dair ilham verici 8 film bulmak mümkündür. Öğretmenlik yapan kişiler kendilerini anlatan bu önemli filmlerden ilham alarak geleceğe daha umutla bakabilmekte ve öğrencilerine karşı olan davranışlarında filmleri örnek alabilmektedirler. Bu filmler birçok kişi tarafından izlenilen ve beğenilen filmler olduğu için izleyerek mesleklerine dair ipuçları da alabilmektedirler.

İçerik Navigasyonu

1.Taare Zameen Par ( Her Çocuk Özeldir)

Öğretmenler için ilham verici olan filmlerden ilki ünlü oyuncu Aamir Khan’ın başrolünde oynadığı Taare Zammen Par isimli filmdir. 2007 yılında yayınlanan filmde disleksi rahatsızlığı olan Ishan’ın hastalığını anlamayan kişiler tarafından okulda ve çevresinde dışlanması anlatılmaktadır.

Ailesi tarafından da dışlanan Ihsan yatılı okula gönderilir. Orada da çeşitli sorunlar yaşayan çocuk resim öğretmeni Ram Shankar’ın onu fark edip sorunuyla ilgilenmesi ve onu hayata kazandırmaya çalışması anlatılır. Resim öğretmeni ona okumayı ve yazmayı da öğreterek özgüveninin yerine gelmesini sağlar.

Öğretmen Ram Shankar çoğunluğun aksine çocuğu dışlamaz ve onun resim yeteneğini keşfeder. Bunun ortaya çıkması içinde okuldan gerekli izinleri alarak yarışma düzenler. Yarışmada da yeteneğini sergileyen Ishan ödül alarak kendini kanıtlar. Filmde her çocuğun özel olduğunu ve eğer gerekli ilgi gösterilirse kendini kanıtlamanın ve başarılı olmanın bir yolu olacağını anlatıyor.

Filmde öğretmen Ram Shankar’a hayat veren Aamir Khan dikkatleri üzerine çekmiştir ve film çok izlenen filmler arasında yer alarak dikkatleri çekmiştir. Filmde Aamir Khan’a eşlik eden oyuncularsa şunlardır;

 • Darsheel Safary
 • Meghna Malik
 • Tanay Chheda
 • Tisca Chopra
 • Vipin Sharma

Filmin yönetmen koltuğunda da oyuncu Aamir Khan yer almıştır. Film aynı zamanda pek çok ödüle de sahip olmuştur. Film Türkiye’de Her Çocuk Özeldir ismiyle izleyicisiyle buluşmuştur.

2.Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği)

Öğretmenlere ilham veren en iyi filmlerden birisi de Dead Poets Society yani Ölü Ozanlar Derneği isimli filmdir. 1989 yılında yayınlanan filmde John Keating isimli İngilizce öğretmeninin okuldaki öğrencilerin hayatını değiştirmesi anlatılmaktadır.

Welton Akademisi’nde geçen hikayede öğrencilerin akademi yönetiminin tavırlarından ve baskılarından sıkıldıkları dönemde hayatlarına yeni bir sayfanın açılması anlatılır. Yönetimin aksine öğrencileri edebiyata yönlendiren John yönetim tarafından büyük tepkiler alır ancak pes etmez.

Öğrencileri de öğretmenlerini kaybetmemek için büyük mücadele verirler. Sisteme karşı çıkışın anlatıldığı film hikayesi yanı sıra oyuncu kadrosuyla da ilgi çekmektedir.

Filmde yer alan oyuncular şunlardır; Robin Williams, Josh Charles, Norman Lloyd, Ethan Hawke, Robert Sean Leonard, George Martin ve James Waterston gibi isimler yer almıştır. Filmde John Keating karakterine Robin Williams hayat vermiştir.

3.Mr Holland’s Opus

Öğretmenlere ilham verecek filmler arasında yer alan Mr Holland’s Opus filmi 1995 yılında yayınlanmıştır. Filmde Bay Holland isimli müzik öğretmeninin göreve başladığı lisede öğrencilerin hayatlarını nasıl değiştirdiği anlatılmaktadır.

Ayrıca ünlü müzisyen Beethoven gibi eser ortaya koymayı hayal eden Holland’ın öğretmenliğe başlaması okula adapte olma sırasında hatalar yapması ancak pes etmemesi anlatılmaktadır. Filmde Holland’ın özel yaşamına ve Amerika’da yaşanan bazı olaylara da yer verilmektedir. Filmde Richard Dreyfuss, Olympia Dukakis, Jay Thomas ve Glenne Headly gibi isimler yer almıştır.

4.Lean On Me (Hep Yanınızdayım)

İlham verici filmler arasında Morgan Freeman’ın başrollerinde oynadığı 1989 yapımı Lean On Me isimli filmde yer almaktadır. Film New Jarsey’de bulunan şiddet ve uyuşturucu batağında bulunan Paterson lisesini konu etmektedir.

Lisedeki olaylar baş edilemez hale geldiğinde lisenin başına Joe Clark isimli müdür önerilir. Liseye gelen Joe Clark sıra dışı yöntemleri olan birisidir ve yaptıkları ile bir çok otoriteye karşı çıkar. Liseyi düzeltmek içinde elinden elini yapar.

Zaman içinde oldukça zorlansa da farklı yöntemleri sayesinde liseyi kendi istediği seviyeye getirir. Eğitim sistemi için oldukça dikkat çekici uygulamaların anlatıldığı film birçok izleyiciden tam not almıştır. Filmde Morgan Freeman, Michael Beach, Beverly Todd, Ethan Philips, Tony Todd ve Lynne Tigpen gibi isimler yer almıştır.

5.Entre Les Murs (Sınıf-Duvarlar Arasında)

Öğretmenleri konu eden filmlerden birisi de Entre Les Murs isimli 2008 yapımı filmdir. Filmde öğretmen François Marin ve meslektaşlarının belalı bir liseye öğretmen olarak gitmesi anlatılmaktadır.

Bu öğretmen grubunun eğitim konusunda farklı yöntemleri benimsemeleri bazı sorunlara yer açar. Öyle ki okul yönetimi öğretmenler arasında orta yolu bulmaya çalışır. Filmde aynı zamanda François Marin’in sorunlu öğrenci Süleyman ile yaşadıkları yer alır.

Öğretmen onun gelişmesine olanak sağlasa da bazı davranışları kötü sonuçlara da sebep olabilir. Öğrenci ve öğretmen arasında yaşanan tartışmalara sıkça yer veren film öğretmenlerin öğrencilere farklı bakış açılarıyla yaklaşmalarını vurgulamasından ötürü dikkat çekmektedir. Filmin oyuncu kadrosunda ise François Begaudeau, Franck Keita, Esmeralda Quertani ve Rachel Regulier gibi isimler yer almıştır.

6.Detachment (Kopma)

2011 yılında yayınlanan Detachmen isimli film öğretmenlere ilham verebilecek önemli filmlerden birisidir. Filmde geçici öğretmenlik yapan Henry Barthes’in görev aldığı okulda yaşadıkları anlatılmaktadır.

Öğretmen Henry okuldaki herkesin içine kapanık olması ve geleceklerine karamsar bakmaları üzerine harekete geçer. Yaptığı çalışmalarla da öğrencilerin kendi yollarını bulmasını sağlar. Film diğer öğretim filmlerinden farklı olarak eğitim sistemi üzerine yapılan eleştirilere çok fazla yer vermemektedir. Film hikayesi dışında oyuncularıyla da dikkat çekmektedir. Detachment filminde yer alan oyuncular şunlardır;

 • Adrien Brody
 • Lucy Liu
 • Marcia Gay Harden
 • Sami Gayle
 • James Caan
 • Christina Hentricks

Başarılı oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmin yönetmen koltuğunda ise başarılı yönetmen Tony Kaye yer almaktadır.

7.Stand And Deliver (Ayağa Kalk)

Öğretmenler için ilham verebilecek diğer filmlerden birisi de Stand and Deliver isimli filmdir. Filmde Latin Amerika kökenli öğrencilerin eğitim gördüğü liseye atanan Jamie Escalante isimli matematik öğretmeninin çabaları anlatılmaktadır. Söz konusu lisede bulunan öğrenciler çete üyesidir.

Bunun yanı sıra okuldaki ilgisizlik ve dışlanmışlık nedeniyle okuldan ümidini kesmiş öğrencilerdir. Öğrencilerin durumunu fark eden matematik öğretmeni onların hayata kazandırılabileceğini düşünür ve çabaları sayesinde çete üyelerinin matematik konusunda başarılı olduklarını ortaya çıkarır.

Öğrencilerin karşı çıkmalarını ve olumsuz durumlara karşın pes etmeyen Jamie Escalante sayesinde çete üyeleri matematik alanında en başarılı öğrencilerden olurlar. 1988 yılında yayınlanan bu ilham verici filmde başrolü Edward James Olmos canlandırmıştır. Filmde yer alan diğer oyuncular ise Andy Garcia, Lou Diamond Philips, Etselle Haris, Rosanna Desoto ve Carmen Argenziano’dur. Film Türkiye’de Ayağa Kalk ismiyle yayınlanmıştır.

8.To Sir With Love

Öğretmenler için ilham verecek 8.film ise 1967 yapımı olan To Sir With Love isimli İngiltere yapımı filmdir. Filmde mühendisken iş bulamayan ve kenar mahallelerden birisinde yer alan lisede öğretmenlik yapmaya başlayan Mark Thackeray isimli adamın yaşadıkları anlatılmaktadır.

Mark’ın çalışmak zorunda kaldığı lise başka okullara kabul edilmeyen öğrencilerle doludur ve Mark onları çabalarıyla iyi bir şekilde yetiştirerek toplama kazandırır. James Clavell tarafından yönetilen filmde siyahi öğretmen Mark’a başarılı oyuncu Sidney Poitier hayat vermiştir. Sdney Poitier dışında filmde yer alan oyuncularda şunlardır;

 • Christian Roberts
 • Suzy Kendall
 • Judy Geeson
 • Patricia Routledge
 • Ann Bell
 • Geoffrey Bayldon
 • Faith Brook
 • Adrienne Posta

Film dikkat çekici hikâyesi ve başarılı oyunculuklarıyla izleyenlerin dikkatini çekmiştir ve öğretmenler adına önemli bir film olduğu için hale izlenmektedir. Filmin hikâyesi yanı sıra Lulu tarafından seslendirilen To Sir With Love şarkısıyla da dikkat çekmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir