Sağlık

Sivilcelere Çözüm İçin 5 Pratik Öneri

Ergenlik döneminde giren gençlerin çok büyük bir kısmında görünen bu problem ergenliğin sona erdiği yirmili yaşlarda ve sonrasında da görülebilmekte. Ciltteki yağ oranı veya yenilen yiyecekler gibi konulara bağlı olduğu düşünülen sivilceler için en etkili çözüm uzman bir doktora görünüp tedavi olmak. Fakat doktora gitmek istemeyen veya ilaçlardan beklediği sonucu alamayan kişiler farklı yöntemleri denemekte.

evde-hazirlanabilecek-sivilce-maskesi.jpg

1-  Yağlanmayı Engelleyin

Çoğunlukla cildin kirli olmasının sivilceye sebep olduğu inancı vardır ve bu inanç nedeniyle cildi sürekli yıkamak veya temizleyici kullanmanın cilde iyi geldiği düşünülür. Fakat yapılan araştırmalar ciltte sivilce oluşumuna neden olanın yağlanma olduğunu gösterdi. Bu nedenle yağlanmayı engelleyici tedbirler almak, kilo vermek gibi yöntemlerle sivilce sorunu azaltılabilir.

2-Doğru Beslenme Uygulayın

Yenilen yiyeceklerin sivilce üzerine düşünüldüğü kadar etkisi olmadığı araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Fakat bünyesi hassas olan veya besin alerjisi gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerde sivilce oluşabilir. Bu nedenle kişinin bünyesini iyi tanıması ve eğer alerji gibi sıkıntıları varsa sebep olan besinlerden uzak durması sivilceyi önleyecektir.

sivilcelerden-kurtulma-yollari.jpg

3-Sivilceleri Sıkmayın

Sivilceler ile ilgili yapılan en büyük yanlışlardan birisi sivilcelere müdahele etmektir. Bu müdahele sivilcenin ilhitabının yayılmasına sebep olabileceği gibi yüzde leke oluşmasına da sebep olabilir. Bu nedenle sivilce patlatmak gibi yöntemlerden uzak durulmalıdır.

4-Elma Sirkesi Sürün

Çoğu zaman söylenilen elma sirkesi sivilceler üzerinde iyileştirici etkiye sahip. Suyla seyreltilmiş elma sirkesini sivilceli yerlere sürüp kurumasını beklenir. Kuruduktan sonra cilt suyla yıkanır ve işlem tamamlanır. Belirli bir süre uygulandığında sivilcelerde azalma olduğu görülecektir.

sivilce-maskesi.jpeg

5-Stresi Azaltın

Çoğunlukla dikkat edilmeyen stres faktörü sivilce oluşmasında büyük bir pay sahibidir. Stresli bir bünyede sivilce oluşma ihtimali yüksektir. Ayrıca sivilceleri bir stres konusu haline getirmek sivilce sayısında artışa neden olacaktır. Bu nedenle strese neden olan şeylerin hayattan çıkarılması ve sivilcelerin stres kaynağı haline getirilmemesi sivilcenin çözümünde büyük rol oynayacaktır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir