Haberler, Kültür, Sizce

Sizde Kitap Severlerden Misiniz?

Kimisi boş vakit aktivitesi der geçiştirir, kimi ise ona verilen tüm vakitleri kitaplar için feda etmeye hazırdır bile. Gece okuma hobisi edinenler, otobüsteki vakti bile değerlendirenler, çorba karıştırırken bile bir gözü kitapta olanlar bilir asıl kitap sevgisi nedir. 

Kağıt kokusu sevdalıları, hayatın illaki bir parçasına muhakkak iliştirilen kitaplar onlar için vazgeçilmez tutkularıdır. Kimi zaman karakterlerine bürünürler, kimi zaman onlarla yorulurlar, kimi zamanda kendi mutsuz dünyaları bir tarafta dursun onlar kitaptaki baş kahramanın mutluluklarıyla mutlu olurlar. 

kitap-okumanin-faydalari.jpg

Bu bağlılık o kadar içten ve samimidir ki kitap sevmeyen, öylesine kelimelere göz atanlar bunu asla tahmin bile edemezler. Yazın sıcağı,kışın soğuğu onlar için hiçbir şeydir. Yazın soğuk içeceklerini alıp uzandııkları köşelerinden okurlar kitaplarını kışın ise tatlı bir battaniyenin altına kahveye ve kitaba doyarlar. Bu dostluk kadar çıkarsız ve samimiyeti belki de dış Dünyada asla bulamayacaklarındandır böylesi bağlılıkları. Çünkü kitap asla arkandan konuşmaz, sen onu elinden bırakmadıkça o seni bırakmaz ve her yeri seninle gelir de asla gelmem demez. Kitap dili tatlı, muhabbeti eşsiz bir dosttur.

kitaplar.jpg

Evlerindeki her yeri kütüphaneye çevirmek için can atan kitap dostları, bunları kendilerine göre bir stilde yerleştirir ve düzenli olarak temizliklerini yaparlar. Onlar için en zoruysa sürükleyici bir kitabın hem de çok sayfalı bir kitabın bir çırpıda bitip sonunda hissettikleri o boşluk duygusudur. Nereye gitseler sığmazlar, ne yeseler doymazlar, niye bitti diye düşünürüler… Mutlu, mutsuz bir son fark etmez kitapla o kadar bütünleşmişlerdir ki sonrasını hayal ederler. İyi bir koleksiyoncudurlar. Sabırlıdırlar. Yorum yapmayı severler eleştiriye açık olurlar.

Kitapların renkleri,desenleri,kapak tasarımları,yazarı,yazarın özgeçmişi… Her bir detayıyla ilgilenirler. Eğer gerçekten güzel bir okucuysa seneler evvel okuduğu kitapları tekrar tekrar okumaya devam ederler.

Kitap kokusu diye bir gerçek vardır,kitabın motive etmesi diye de bir gerçek vardır.Ve böylesine güzel gerçeklere sarılmak kadar bu hayatı anlamlı kılacak şeylerden biridir okumak… Üşenmeden,zamanın kıymetini bilerek ve keşfederek.Peki siz bu yazıdan sonra kitap dostu olup olmadığınıza karar verdiniz mi?

 1. Siz de kitap dostu musunuz?

  1. Ben tam bir kitap dostuyum.
  2. Kitap okuyacak zamanım olmuyor
  3. Sevdiğim türde kitap bulamıyorum
  4. Kitap okumayı sevmiyorum
  7 Oy
  Sonuçlarınızı Paylaşın
Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir