Gündem, Haberler, Sizce

Türk Bilim İnsanları İlk Kez Gezegen Keşfetti

Türk bilim adamları gururumuz olmaya devam ediyor. Ankara Üniversitesi  ve Ege Üniversitesi’nde görevli 3 öğretim üyesi ile bir doktora öğrencisi, Güneş sistemine 212 ışık yılı mesafede yer alan bir “öte-gezegen” keşfetti.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz, 2007 yılında Ankara Üniversitesi’nden araştırmacıların liderliğinde başlattıkları, bir TUBİTAK  projesi ile de desteklenen; Türk, Rus ve Japon bilim insanlarından oluşan uluslararası bir proje çerçevesinde sürdürülen “Gezegen Arama” çalışmalarının karşılığını aldıklarını şöyle belirtti:

yeni-bulunan-gezegen.jpg

“Çalışmalarımız sonucunda ben, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Osman Selam, Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Varol Keskin ve Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde doktora öğrencimiz İbrahim Özavcı ile beraber Jüpiter benzeri bir Güneş dışı bir gezegen (Öte-gezegen) keşfettik. Türk bilim adamları ilk defa bir gezegen keşfetmiştir.

 Bunun gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Jüpiter’den 1,5 kat daha büyük boyutlara sahip bu yeni gezegen, yıldızının etrafında bir tam yörünge turunu neredeyse bir yıl sürede tamamlamakta. Gezegen, Jüpiter benzeri bir gaz devidir ve dolayısıyla yaşam barındırma ihtimali yoktur. Keşfedilen ‘öte-gezegen’, yıldızına olan uzaklığının, Dünya-Güneş arası mesafeye eşittir. Bulduğumuz gezegen ile alakalı bir makale yazdık. Bu makale, astronomi literatürünün en saygın yayınlarından ‘Astronomy&Astrophysics’ dergisinde yayınlandı. 10 yıllık emeğimizin karşılığını da bu şekilde aldığımızı düşünüyorum.”

turklerin-kesfettigi-gezegen.jpg

Gezegene Bir İsim Koyabiliriz”

Önceki açıklamalarla birlikte Yılmaz, “Bildiğim kadarıyla Japonya, ABD, Fransa ve Kanada, keşfettikleri ilk gezegene bir isim verdiler. Bizde de neden olmasın? Böyle bir düşüncemiz var. Benim “Türk”, “Türk1” ve “Atatürk” isimleri aklımdan geçti.” ifadelerini kullandı ve bununla ilgili bir oylama da yapılabileceğini kaydetti.

 1. Sizce keşfedilen bu gezegenin ismi ne olmalı?

  1. Türkler keşfettiğine göre bence “Türk” olmalı.
  2. Ulu önderimiz bunu görse gurur duyardı, tabi ki “Atatürk”.
  3. Ben keşfetsem kendi adımı koyardım.
  4. Bence hiçbiri.
  3 Oy
  Sonuçlarınızı Paylaşın
Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir