Türkiye’nin En Büyük Sorunu: Ekonomi

2 DK'DA OKUNUR


88
50 , 88

Xsight Araştırma Şirketi’nin Dünya Gazetesi için yaptığı anket çalışmasında katılımcılara Türkiye’nin en büyük sorunu nedir? sorusu soruldu. Araştırmaya katılanların %53’ü bu soruya “ekonomi” cevabını verdi.

Ekonomi 1. Sıraya Yükseldi

Xsigth Araştırma Şirketi benzer bir araştırmayı yılın 1. ve 2. çeyreğinde de yapmıştı. Buna göre ekonomideki sorunların önemine inananların giderek arttığı görülüyor. Yılın 1. çeyreğinde “Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusuna “ekonomi” cevabını verenlerin oranı % 39 iken yılın 2. çeyreğinde bu oran % 49’a yükselmişti. Yılın 3. çeyreğindeki bu araştırmada ise % 53 ile diğer bütün cevapları geride bırakarak birinciliğe yükselmiş oldu. Dövizdeki yükselmenin ve fiyat artışlarının bu sonuçta etkili olduğu düşünülüyor.

İyimserlik Oranında Düşüş

Bu araştırmada katılımcılara ayrıca “Size göre ülkemizin genle durumu bugün ile kıyaslandığında 5 yıl içinde nasıl olacaktır?” sorusu da yöneltildi. Bu soruya verilen cevaplar da ekonomik göstergelerin halkı tedirgin ettiğini ortaya koymuş oldu. Araştırma sonuçlarına göre katılımcılaın % 44’ü “bugünkü durumdan daha kötü” cevabını verirken % 27’lik kesim ise “bugünkü durumdan daha iyi cevabını verdi. yılın 2. çeyereğinde iyimser beklentiye sahip olanların oranı % 46 seviyesindeydi.

Halk Sınav Sisteminin Değişmesinden Memnun Değil

Araştırmada gündemdeki bazı konulara ilişkin de sorular soruldu. “TEOG sisteminin değişmesinden memnun musunuz?” şeklindeki soruya % 47 “hayır” derken sadece % 24’lük kesim bu değişimi destekliyor. Üniversiteye giriş sistemindeki değişime destek verenlerin oranı da %24.

En Çok Beğenilen Hizmet ise Din Hizmetleri

Araştırma dahilinde sorulan “Devlet hizmetleri içinde en çok hangisinden memnun musunuz?” sorusunda ise % 18 ile din hizmetleri birinci sırada yer alıyor.

26 İli Kapsıyor

Araştırma Türkiye’nin 26 ilinden 1500 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Araştırmaya dahil edilen iller şöyle: İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Kayseri, Kocaeli, Hatay, Trabzon, Van, Manisa, Samsun, Konya, Tekirdağ, Balıkesir, Mardin, Aydın, Malatya, Erzurum, Zonguldak, Kastamonu, Ağrı, Kırıkkale.


Sizce bu içerik ?

Süper Süper
66
Süper
Sinir Edici Sinir Edici
8
Sinir Edici
Üzücü Üzücü
75
Üzücü
Kesin Oku Kesin Oku
66
Kesin Oku
İlginç İlginç
33
İlginç
Yok Artık Yok Artık
83
Yok Artık
Gereksiz Gereksiz
58
Gereksiz
Komik Komik
16
Komik

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Bu Test ile kişilik ve karekter analizi hakkında bir şeyler ortaya koymayı amaçlayan sorular hazırla
Hızlı Sınav
Hızlı Sınav ile eğlenceli bir şekilde ister doğru - yanlış ister çoktan seçmeli sorular dizisi hazırla
Anket
Özel sizce.com anketi ile sonucunu merak ettiğiniz bir şeyler için nabız yoklayabilirsiniz
Zengin İçerik
Video ve resimlerle zenginleştirerek haber, makale veya hikayenizi yayınlayabilirisiniz.
Sizce List
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine içeriklerini embed kodu ile gömebilirsiniz.