Yeni Doğan Bebeğin Uykusu İçin İpuçları

2 DK'DA OKUNUR


95
57 , 95

Yeni doğan bebekler ilk başlarda uzun uzun uyurlar uyanmakta zorluk çekerler iki üç haftadan sonra ise size düşen görev onları daha fazla uyutmak olacaktır. Uykusu gelen bebeği hiç oyalanmadan ağlamasına fırsat vermeden uyutmaya başlamanız gerekebilir. Aksi takdirde sizin için zor olacaktır ve her zaman için altı temiz uyutunuz. Böylece rahatsız olup uyanmaz. Uyuma aşamasını en sağlık ortamda yapmanızda fayda vardır. Yeni doğan bir bebeğin bağışıklık sistemleri tam olarak çalışmadığından her daim temiz ortamda çocuğunuzu uyutun. Sizlere görmeye gelen misafirlerin bile yanından kalkarak çocuğunuzu temiz bir ortamda uyutmaya gidebilirsiniz. Çünkü siz yeni anne olmuş birisiniz. Bu hareketler hiçbir zaman hor görülmeyecektir.  Yeni doğan bebek uykusunu sizler için derledik.

    1. Bebeğinizi Kundağa Sararak Uyutabilirsiniz

Böylece kendisine anne karnında gibi hissedecektir alıştığı anne karnında güvende ve huzurlu uyku uyuyacaktır. Sıçrayarak uyanmasını da azaltacaktır. Bu sayede bebek uykusunu tam alacaktır. Uyandığı sırada mızmızlanmayacaktır.

  1. Bebeğinize geceyi ve gündüzü ayırt ettirerek uyutabilirsiniz

Doğmadan önce annesinin günlük hareketleri ile sallanarak uyuyan bebekler gece anne hareketsiz kalınca uyanırlar. Doğduktan sonra da bu tam tersi olmalıdır. Bunu ayırt edebilmesi için gündüzleri aydınlık ve gürültülü bir ortam yaratın gece ise daha karanlık sessiz sakin bir ortam oluşturunuz. Bebeğiniz bu sayede anne karnında olduğu gibi bir düzen içinde yer alacaktır. Daha rahatlamış bir şekilde uykularını sürdürecektir.

  1. Bebeğiniz için gündüz uykusunu kısa tutunuz

Gece daha rahat ve huzurlu uyuması için gündüz çok uyuyup uykusunu almasını engelleyiniz. Bunu için onu oyalayacak ve ilgisini çekecek şeyler bulunuz. Şarkı söyleyin ya da gezmeye götürün. Bu sayede sizlerde geceleri rahat bir şekilde uyumuş olup sabahları yorgun kalkmamış olursunuz.

  1. Bebeğinizi yatağa düz yatırmayınız

Yeni doğmuş bebeklerde yapılan sık ve büyük yanlışlardan biridir bebeğinizi yatağa düz değil hafif yan yatırınız. Böylece gece tıkanmaz ve daha rahat uyur. Çoğu doktorunda söylediği yatağa hafif yan yatırarak belli dakikalarda ters yönlü olarak bebeğinizin yerini değiştiriniz. Bu sayede kafatasında eğrilikler olmayacaktır.

  1. Bebeğiniz uykusu gelmesi için hafifçe sallayabilirsiniz

Eğer uyumakta zorluk çekiyorsa onu hafifçe sallayabilir veya sırtına hafifçe dokunarak pışpışlayabilirsiniz. Fakat sallanmadan da uyuyorsa sallamaya alıştırmayınız. 4 aydan sonra da bu alışkanlığına son veriniz. Sallamadan uyutmaya alışması daha sağlıklı olacaktır. Tıbben de sallamanın çokta faydalı olduğu söylenmiyor. Çoğu doktorun normal şartlar altında bebeklerinizi uyutun dediklerini unutmayınız.
Bu aşamalar sayesinde bebek nasıl uyutulur sorusuna cevap vermiş olduk. En güvenilir bilgiyi almak için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.


Sizce bu içerik ?

Süper Süper
16
Süper
Sinir Edici Sinir Edici
41
Sinir Edici
Üzücü Üzücü
25
Üzücü
Kesin Oku Kesin Oku
17
Kesin Oku
İlginç İlginç
66
İlginç
Yok Artık Yok Artık
33
Yok Artık
Gereksiz Gereksiz
8
Gereksiz
Komik Komik
50
Komik

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: Undefined offset: 0 in /home/sizcecom/public_html/wp-content/plugins/zombify/zombify.php on line 533

Notice: Undefined offset: 0 in /home/sizcecom/public_html/wp-content/plugins/zombify/zombify.php on line 533
Bir Format Seç
Kişilik Testi
Bu Test ile kişilik ve karekter analizi hakkında bir şeyler ortaya koymayı amaçlayan sorular hazırla
Hızlı Sınav
Hızlı Sınav ile eğlenceli bir şekilde ister doğru - yanlış ister çoktan seçmeli sorular dizisi hazırla
Anket
Özel sizce.com anketi ile sonucunu merak ettiğiniz bir şeyler için nabız yoklayabilirsiniz
Zengin İçerik
Video ve resimlerle zenginleştirerek haber, makale veya hikayenizi yayınlayabilirisiniz.
Sizce List
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine içeriklerini embed kodu ile gömebilirsiniz.