Dövme Yaptırmak Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Alabama Üniversitesi’nde bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre birden fazla dövme yaptırmak bir bakıma bedensel çalışma yapmaya benzetiliyor.2 DK'DA OKUNUR


108
72 , 108

American Journal of Human Biology dergisinde yayımlanan ve Alabama Üniversitesi’nde bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre birden fazla dövme yaptırmak bir bakıma bedensel çalışma yapmaya benzetiliyor ve dövme yaptırmanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği iddia ediliyor.

Spor salonunda spora yeni başlayan ve ilk günler yapılan hareketlerden dolayı kaslarıça çok yüklenildiği için kişilerin kaslarında ağrılar başlar. Dövme de tıpkı spora yeni başlayan kişilerdeki kas ağrıları gibi dövmeye  ilk başladığında vücut bu yeni stresten ötürü belli bir süre zayıf düşer. Aynı zamanda dövme yaptırırken belli bir süre dövme stüdyosunda genel olarak kişiler yorgun düşmüş hisseder. Çünkü beden o kadar  açıktırki beyne uyarıcı göndermeye cildinin derinlerine neden yabancı bir madde girdiğini anlamaya çalışır ve bunun sonucunda yorgunluk belirtileri ortaya çıkar.

Spora başlayan insanlar spor salonunda birkaç gün geçirerek kaslarını güçlenmeye başlar ve bunun sonucunda spora başladıkları ilk gün gibi acı çekmez olurlar.

Bilim insanları spora yeni başlayanlar için bu alışma sürecinin kaslar için nasıl işlediğini dikkate alıp,aynı olgunun dövme yaptırırken de geçerli olup olmayacağını merak etmeleri üzerine araştırmalara başlamışlar.

Araştırmalarına şu soruyla başlamışlar; Birden fazla sayıda dövme yaptırma işlemi acaba bir nevi bağışıklık egzersizi görevi görebilir mi? Yapılan çalışmalar ve araştırma sonuçlarına  göre evet görebilir.

Çalışmalara gönüllü olarak katılan dövme yaptıran kişilerin, kaç tane dövmesi olduğunu ve her bir dövme yaptırma seansının ne kadar sürdüğünü hesaba katan ekip çalışanları bu kanıyı doğruladı.Çalışmalarına ellerindeki verileri, analiz ettikleri kan örnekleri ile karşılaştırıp, katılımcıların immünoglobulin A (vücudun enfeksiyon savaşçısı) ve kortizol (stres hormonu) düzeylerine baktıklarında yaptıkları saptamalar şöyle;

“İlk kez dövme yaptıran kişilerin immünoglobulin A düzeyinde, artan kortizolden ötürü büyük bir düşüş oluyor. Daha önce çok kez dövme yaptıranların ise immünoglobulin A düzeyi çok az bir düşüş gösteriyor. Araştırmacılar bunun nedeninin vücudun bağışıklık tepkilerindeki güçlenme olduğunu belirtiyor.”


Sizce bu içerik ?

Süper Süper
66
Süper
Sinir Edici Sinir Edici
8
Sinir Edici
Üzücü Üzücü
75
Üzücü
Kesin Oku Kesin Oku
66
Kesin Oku
İlginç İlginç
33
İlginç
Yok Artık Yok Artık
83
Yok Artık
Gereksiz Gereksiz
58
Gereksiz
Komik Komik
16
Komik

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: Undefined offset: 0 in /home/sizcecom/public_html/wp-content/plugins/zombify/zombify.php on line 533

Notice: Undefined offset: 0 in /home/sizcecom/public_html/wp-content/plugins/zombify/zombify.php on line 533
Bir Format Seç
Kişilik Testi
Bu Test ile kişilik ve karekter analizi hakkında bir şeyler ortaya koymayı amaçlayan sorular hazırla
Hızlı Sınav
Hızlı Sınav ile eğlenceli bir şekilde ister doğru - yanlış ister çoktan seçmeli sorular dizisi hazırla
Anket
Özel sizce.com anketi ile sonucunu merak ettiğiniz bir şeyler için nabız yoklayabilirsiniz
Zengin İçerik
Video ve resimlerle zenginleştirerek haber, makale veya hikayenizi yayınlayabilirisiniz.
Sizce List
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine içeriklerini embed kodu ile gömebilirsiniz.