Dünya, Gündem, Haberler

ABD Savunma Bakanı; “Türkiye Açık Sözlüydü ve Hava Saldırısı Konusunda Bizi Uyardı”

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis,Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’e yaptığı operasyonlar hakkında açıklamasında; “Türkiye’nin meşru güvenlik endişeleri var. Bu konuda Türkiye açık sözlüydü ve hava saldırısı konusunda bizi uyardılar” diyerek belirtti.

Bakan Mattis,Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrine yaptığı operasyonların ABD askerleri için bir tehlike belirtmediğini belirtti.

ABD Savunma Bakanı Mattis,Türkiye’nin NATO için önemli bir müttefik olduğunu savunan Mattis, “Türkiye’nin meşru güvenlik endişeleri var.”diyerek Türkiye’nin açık sözlü olduğunu dile getirdi.

Operasyonların kedisini endişeye sevk ettiğini söyleyen AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Birincisi insani nedenler. İnsani yardımların ulaştığından ve sivil halkın operasyondan etkilenmediğinden emin olmalıyız. Alandaki herhangi bir askeri operasyonun DAEŞ karşıtı olduğundan da emin olmalıyız. Beni endişeye sevk eden diğer husus ise askeri operasyonlar Cenevre’deki görüşmelerin sürmesini olumsuz etkileyebilir.” demişti.

Federica Mogherini’ye tepki niteliğinde cevap veren Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklamalarını şu sözlerle yaptı;“Türkiye DEAŞ, PKK, FETÖ dahil terörün her türüne karşı kararlılıkla mücadele etmektedir. PKK/PYD/YPG söz konusu olunca birilerinin “endişe” beyan etmesi ve “savaş karşıtlığı” söylemine sığınması, bir çifte standarttır ve iki yüzlülüktür. Bunlar Türkiye’yi asla yıldırmayacaktır.” dedi.

 

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir