Emlak Vergisinde Son Güne Dikkat!

1 DK'DA OKUNUR


83
45 , 83

30 Kasım itibari ile, emlak vergisinin ikinci taksit ödemesi tamamlanacaktır. Senede iki kez ödenen verginin ikinci taksit ödemeleri bugün sona erecektir.

Kimler Öder Kimler Ödemez

Herhangi bir geliri bulunmadığı yönündeki durumunu belge ile gösterenlerin emlak vergisini ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca emekli olanların ve yetimlerin durumu da böyledir. Emlak vergisini ödeme zorunluluğu olmayanlar arasında sayılan başka kişiler de vardır. Bunlar; gaziler ile engelli ve dulların yanı sıra faiz üzerinden yahut da kar payın üstünden kazandıkları tüm kazançları 30.000 Türk lirasını aşmayanlar da vergi ödemezler.

Ödeme Tarihinin Sonu

Kasım ayının başında başlayan ödenme zaman dilimi, Kasım ayının son gününe kadar ödenmesi gerekmektedir. Emlak vergisi ödemesi zaman dilimini aksatmadan evvel düşünülmesi gereken başka bir konu daha var. O da acaba ödenmesi zorunlu olmayanlar arasında var mıyım, yok muyum diye sorgulamanın icap etmesidir. Ya hakikatte ödemeniz gerekmiyor ise?

Ya Vergiyi Ödemeniz Gerekmiyor İse

Bir haneye sahip kimseler tarafından emlak vergisini ödenmesi zorunludur. Sadece bazı özelliklere sahip mülk sahipleri adına durum farklılık gösterebilmektedir. İlgili vergiyi ödemeyecek olan bazı kalemler vardır. Kanun maddelerinde belirtilen bu özelliklere sahip olanlar vergiden muaf tutulmaktadırlar. Bunlar; engelli ile şehit ve gaziler, emekli ile dul ve yetimler olarak sıralanmaktadır.

Ayrıca herhangi bir geliri bulunmadığı yönündeki durumunu belge ile gösterenlerin emlak vergisini ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Burada bir ince ayrım farkı bulunmaktadır. Bu durumdan, kendisine bakmakla mükellef bir yakını olan ve henüz on sekizine girmemiş olanlar hariçtir.

Belgeleme Zorunluluğu Kalmadı

2005 senesinden evvel gelir durumunun belgelenmesi zarureti, bu yıldan sonra yapılan düzenlemeler ile sadece taahhüt etmek şeklinde bir kolaylık getirildi. Herhangi bir gelirinizin olmadığını belirtmek ödeme zorunluluğunu kaldırmaya yetiyor.

Emlak Vergisi Ödeme Merkezi Var mı?

Emlak vergisi ödeme merkezi belediyelerdir. Emlak’ın bulunduğu belediyeye gidip ödenmesi gerekiyor. Yahut da varsa belediyenin internet sitesi üzerinden vergi rahatlıkla ödenebilmektedir.


Sizce bu içerik ?

Süper Süper
75
Süper
Sinir Edici Sinir Edici
16
Sinir Edici
Üzücü Üzücü
83
Üzücü
Kesin Oku Kesin Oku
75
Kesin Oku
İlginç İlginç
41
İlginç
Yok Artık Yok Artık
8
Yok Artık
Gereksiz Gereksiz
66
Gereksiz
Komik Komik
25
Komik

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Bu Test ile kişilik ve karekter analizi hakkında bir şeyler ortaya koymayı amaçlayan sorular hazırla
Hızlı Sınav
Hızlı Sınav ile eğlenceli bir şekilde ister doğru - yanlış ister çoktan seçmeli sorular dizisi hazırla
Anket
Özel sizce.com anketi ile sonucunu merak ettiğiniz bir şeyler için nabız yoklayabilirsiniz
Zengin İçerik
Video ve resimlerle zenginleştirerek haber, makale veya hikayenizi yayınlayabilirisiniz.
Sizce List
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine içeriklerini embed kodu ile gömebilirsiniz.