Ekonomi, Haberler

Faizler Düşürülecek Mi?

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizlerin düşürülmesine ilişkin kararlılığı yeni bir yol haritası oluşturdu. Buna göre bankalar, kredi talep eden şirketlerin bilançolarını bağımsız denetim şirketlerine onaylatıp onaylatılmadığına bakacak. Bu uygulamayla bağımsız denetim şirketleri, kredi dönüşleri riskli şirketlere onay vermeyerek, bankaların faizleri düşürmesine kapı açacak. Bankalar, kredi talebinde bulunan şirketin bilançosunun bağımsız denetim şirketlerine onaylatıp onaylatılmadığına bakacak. Onayı almamış şirketlere kredi açılmayacak.

Faizler Ekspertiz Raporuyla Oluşuyor

Bankacılık sisteminin BASEL II kuralları ise işletmelerin UFRS’ye uyum sağlanmasını şart koşuyor. Bu bağlamda işletmelerin finansal raporlarının bağımsız denetime tabi yapmaları geliyor. Yetkililer ise bankaların şirketlerin bilançolarının denetimden geçip geçmediğine bakmadan kredi verdiğine dikkat çekiyor. Durum böyle olunca kredi talebinde bulunan şirkete verilecek kredinin faiz oranı ise bankanın kendi ekspertizinin verdiği rapor doğrultusunda belirleniyor. Böyle bir durumda da piyasalarda yüzde 20’den yüzde 26’ya kadar şirketin aktif büyüklüğüne ve ekspertizin kararına göre değişik oranlarda yüksek faizler oluşuyor.

TTK Zorunlu Tutuyor

Türk Ticaret Kanunu (TTK) ise 2017 yılı için aktifi 75 milyon lirayı, satışları 150 milyon lirayı aşan işletmelerin şirketlerin bilançolarını bağımsız denetimden raporuyla onaylatması şartını getiriyor. Buna rağmen, şirketlerin bunu yapmaktan imtina ettiğine dikkat çekiliyor. Bankaların bu durumda seçici davranmadığı ve kredi verdikleri dile getiriliyor.

Piyasalar Tıkanır Mı?’ Kaygısı Var

Söz konusu uygulamanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kadar gittiği öğrenildi. Erdoğan’ın da kredi talebinde bulunan şirketlerden bankaların bağımsız denetim raporu araması halinde piyasalarda daha az sayıda şirkete kredi verilebileceğinden dolayı piyasalarda olası bir daralma ya da tıkanmaya neden olup olmayacağının da irdelenmesini istediği öğrenildi. Bağımsız denetim raporu vermeyen şirketlere açılmayacak krediden dolayı piyasalarda kredi talebindeki daralmanın üretimden, istihdama kadar bir dizi sorunu tetiklemesi endişesi de konuşuluyor.

Çok Sayıda Kredi Riskli Ve Maliyetli

Kredi talebinde bulunan şirketlere kredi verilmesi ise bankaları kredinin geri dönüşünde olası riskleri de maliyete katmasına yol açıyor. Bunun da yüksek faize neden olduğunu dile getiren piyasalar, denetimden geçen şirketlerin seçilip kredi verilmesi halinde, kredi verilen şirket sayısının azalmasıyla faiz oranlarının da gerileyeceğini belirtiyor.

Oy verin

142 puan
+1 -1
Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.