Hakan Atilla Davası’ında Sürpriz Tanık

2 DK'DA OKUNUR


93
55 , 93

New York’da görülen ve bir süredir Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da gerilmesine neden olan Hakan Atilla Davası’ndaki skandallara bir yenisi daha eklendi.

Önceleri Reza Zarraf Davası olarak bilinen, ancak daha sonra Zera Zarrab’ın itirafçı olup sanık konumundan tanık konumuna geçmesiyle adı Hakan Atilla Davası olarak anılmaya başlayan davada, 17 – 25 Aralık dönemine ilişkin olarak bir süre tutuklu kalan FETÖ’cü polislerden Hüseyin Korkmaz tanık olarak dinlendi.

FETÖ’cü Tanık’tan ABD’de Farklı İfade

Türkiye Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın yargılandığı davada tanık olarak dinlenen Hüseyin Korkmaz, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’nde Komiser Muavini olarak görev yaptığı dönemde, Türkiye’de yürütülen Zera Zarrab soruşturmasında yer aldığını belirtti. 2012 yılında Yolsuzluk Ekibi’nin amiri olduğunu söyleyen Korkmaz, Türkiye’deki davada başlıca şüphelilerin “Zarrab ve örgütü” olduğunu ve soruşturma kapsamında kara para aklama ve kaçakçılık suçlarının örgütlü olarak işlendiğinin keşfedildiğini ifade etti.

Hüseyin Korkmaz, ayrıca Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyman Aslan hakkında da rüşvet, kara para aklama, örgüt yöneticiliği ve belgede sahtecilik suçlarından soruşturma yürüttüklerinin ve Aslan’ın rüşvet aldığına dair güçlü kanıtlar olduğunun altını çizdi. Korkmaz verdiği ifadede Hakan Atilla hakkında rüşvetle ile ilgili bir şeyin söz konusu olmadığını da söyledi.

Hüseyin Korkmaz Kimdir?

2010 -2014 yılları arasında İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde Komiser Muavini olarak görev yapan Hüseyin Korkmaz, 2014’te, 17 – 25 Aralık dönemine ilişkin olarak polislere karşı açılan davada önce gözaltına alınıp sonrasında tutuklanmıştı. 17 ay süreyle tutuklu kalan Korkmaz 2016 yılı Şubat’ında serbest bırakılmıştı.

17 – 25 Aralık soruşturmasıyle ilgili olarak Korkmaz’ın, Savcı Celal Kara’ya verilen raporu ve polis fezlekesini yazdığı ve böylelikle görevini kötüye kullandığı belirtilmişti.

Görevini kötüye kullanmakla suçlanan Korkmaz ise o dönemdeki duruşmada verdiği ifadede 17 – 25 Aralık dosyalarıyla ilgili olarak görev almadığını, söz konusu dosyalardan haberinin bile olmadığını belirtmiş ve olayları medyadan öğrendiğini söylemişti.

Türkiye’de ki dava ile ABD’deki davada farklı ifadeler verdiği ortaya çıkan Hüseyin Korkmaz, Hakan Atilla Davası’ndaki tanık olarak dinlenmiş olması FETÖ ile ABD’nin Türkiye’ye karşı yaptığı işbirliğinin bir kanıtı olarak gösteriliyor.


Sizce bu içerik ?

Süper Süper
66
Süper
Sinir Edici Sinir Edici
8
Sinir Edici
Üzücü Üzücü
75
Üzücü
Kesin Oku Kesin Oku
66
Kesin Oku
İlginç İlginç
33
İlginç
Yok Artık Yok Artık
83
Yok Artık
Gereksiz Gereksiz
58
Gereksiz
Komik Komik
16
Komik

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Bu Test ile kişilik ve karekter analizi hakkında bir şeyler ortaya koymayı amaçlayan sorular hazırla
Hızlı Sınav
Hızlı Sınav ile eğlenceli bir şekilde ister doğru - yanlış ister çoktan seçmeli sorular dizisi hazırla
Anket
Özel sizce.com anketi ile sonucunu merak ettiğiniz bir şeyler için nabız yoklayabilirsiniz
Zengin İçerik
Video ve resimlerle zenginleştirerek haber, makale veya hikayenizi yayınlayabilirisiniz.
Sizce List
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine içeriklerini embed kodu ile gömebilirsiniz.