Kız Kalesi (1/2)


60
22 , 60

ergunes
9

Mersin'de gezilmesi gereken yerler listesinin bana göre en başında olması gereken yer. Mersin tarihi açıdan çok zengin bir geçmişe sahip bir şehirdir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu dönemlerden birçok tarihi eser, kalıntı ve yapı kalmıştır. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de Kız Kalesi'dir. Kız Kalesi Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Kız Kalesi beldesinde yer almaktadır. Sahilin 300 metre açıklarında bulunmaktadır. Günümüzde Mersin'in en önemli değerlerinden olan Kız Kalesi yüksek miktarda turist çekmektedir. Beldenin eski ismi Korykos (Corycus) dur. Kız Kalesi m.ö 4 yılında grek hükümdarı tarafından yapılmışsa da başta Osmanlı, Selçuklu ve Karamanlılar olmak üzere bir çok devlet taraflıdan kullanılmıştır. Kalenin asıl amacı bölgenin savunmasını sağlamaktır. Bazı kaynaklara göre kale Kıbrıslı bir hükümdar tarafından yaptırılmıştır. M.S. 1 yüzyılda roma hâkimiyetine girmiştir ve yaklaşık 5 asır roma hâkimiyetinde kalmıştır bu süre zarfında bölgede tarım başta zeytincilik gelişmiş ve bölge zeynin yağı ihraç merkezi olmuştur. Bizanslar adayı güneyden ve doğudan gelebilecek arap saldırılarına karşı üs olarak yığma taş tekniği ile surlarla çevirmiş ve bir üs olarak kullanmıştır. Bu kale stratejik öneme sahip olduğu için birçok devletin dikkatini cezbetmiştir ve Selçuklular tarafından ada feth edilmiştir. Ve daha sonra Kilikya krallığına geçen kale Karamanoğlu Mehmet beyin istilalarına dayanamayıp adayı Kıbrıs beyliğine devretmiştir. Önemli bir liman olarak görülen bu bölgenin savunmasını kolaylaştıran bu kale 1448 yılında Mehmet bey tarafından feth edilmiş ve kapsamlı bir tadilattan geçirilmiştir. 1471 yılında kaleyi Osmanlı devleti ele geçirmiştir 
    Kız Kalesi yığma taş tekniği kullanılarak yapılmıştır. Halen kalenin büyük bir bölümü ayaktadır. Kale 8 kule ile desteklenmiş 190 metre çevre uzunluğuna sahiptir. Halen UNESCO Dünya Miras geçici listesinde yer almaktadır. Ve doğasıyla tarihiyle masmavi sahiliyle insanları büyülemektedir. Yerli yabancı birçok fotoğrafçının da uğrak noktasıdır.

Mersin'de Gezilecek Yerler - Kız KalesiBİR RİVAYET OLARAK KIZ KALESİ 
Korykos krallarından birinin çocuğu olmamaktadır ve soyunu devam ettiremeyecektir. Sürekli tanrıya dua etmektedir adaklar adamaktadır. Sonunda tanrı sesini duyar ve dualarını kabul eder. Ay parçası gibi güzeler güzeli bir kız çocuğu olur. Kız büyüdükçe serpilir ve güzelleşir. Dillerden dillere dolaşan bir kız olur. Kral kızının üstünde çok titrer. Bir gün şehre bir müneccim gelir. Kral onu sarayına çağırır ve kızının geleceğini ilgili bir şeyi görmesini ister ve müneccim kıza bakınca bir anda irkilir ve benzi bembeyaz kesilir. Kral ne olduğunu merak eder fakat müneccim söyleyemez kral ısrar edince müneccim “kralım kızını bir kral sokacak ve kızınız ölecek ve bu kaderi hiç bir şey bozamayacak, siz dahi engel olamayacaksınız ” der ve saraydan ayrılır. Kral kara kara düşünürken vezirlerinden biri krala denizin ortasında bir kale yaptırmasını ve kızını oraya yerleştirmesini söyler. Kralın bu düşünce hoşuna gider ve bir kale yaptırıp kızını oraya yerleştirir. Gel zaman git zaman prensesin canı üzüm ister. Kral askerlere emreder ve kaleye 1 sepet üzüm gönderirler. Fakat üzüm toplanırken sepetin içine bir yılan girer ve kimse fark etmez sepet kaleye gider. Prenses üzümü yerken yılan sepetten çıkar ve prensesi sokar prenses oracıkta hayata gözlerini yumar. Bu acıklı hikayeden sonra Mersin'e gittiğinizde gezip görmeyi ihmal etmezsiniz sanırım.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: Undefined offset: 0 in /home/sizcecom/public_html/wp-content/plugins/zombify/zombify.php on line 533

Notice: Undefined offset: 0 in /home/sizcecom/public_html/wp-content/plugins/zombify/zombify.php on line 533
Bir Format Seç
Kişilik Testi
Bu Test ile kişilik ve karekter analizi hakkında bir şeyler ortaya koymayı amaçlayan sorular hazırla
Hızlı Sınav
Hızlı Sınav ile eğlenceli bir şekilde ister doğru - yanlış ister çoktan seçmeli sorular dizisi hazırla
Anket
Özel sizce.com anketi ile sonucunu merak ettiğiniz bir şeyler için nabız yoklayabilirsiniz
Zengin İçerik
Video ve resimlerle zenginleştirerek haber, makale veya hikayenizi yayınlayabilirisiniz.
Sizce List
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine içeriklerini embed kodu ile gömebilirsiniz.