Çalmayı Öğrenmesi En Zor 5 Müzik Enstrümanı

2 DK'DA OKUNUR


97
69 , 97

Her müzik aletinin birbirinden farklı zorlukları vardır.  Fakat bazı müzik aletlerinin çalması diğerlerine göre biraz daha zordur. İşte genel olrak çalmayı öğrenmesi en zor olarak seçilen 5 müzik enstrümanı:

1. Keman

Keman çene ile omuz arasına koyularak dört telden oluşan yay ile çalınan küçük bir müzik aletidir. Keman perdesiz bir çalgı olduğundan dolayı hangi notanın nerede olduğu belli değildir. Bu yüzden keman, çalmayı öğrenmesi en zor müzik enstrümanları arasındadır. Keman özel eğitim almadan  çalınması çok zor bir çalgıdır. Sağ el ile tutulan yayın tellere değmesi ile birlikte sol elin parmakları ile tellere basılır. Çalması her ne kadar zor olsa bile bu şekilde değişik birbirinden güzel sesler elde edilir.

 

2. Çello

Çello diğer müzik aletlerine göre büyük bir çalgıdır. Çello bacak arasına alınarak dört telden oluşan ve bir yay ile çalınan telli bir çalgıdır.  Çelloda sol el ile nereye basılacağı belli değildir. bu yerler kişinin zamanla çelloya alışmasıyla kendiliğinden oturur. Çello sol elin baş parmağı dışındaki parmakların perdelere basmasıyla çalınır. Baş parmak kullanılmadığı için çello çalarken kişiler zorlanır. Çellonun düzgün bir ses elde edilerek çalınabilmesi için akord edilmesi zorunludur. Çello çalacak kişinin kesinlikle müzik kulağının olması gerekir. Çünkü çelloda basılan teller üzerinde tam olarak nereye basılacağı kulakla algılanan ses ile belirlenir. Çello çalabilmek bunu yanında sistemli ve düzgün bir çalışma gerektirir.

3. Kemençe

Kemençe küçük ve ağır olmayan telli bir müzik aletidir. Üç tane teli bulunur. Özellikle karadeniz taraflarında meşhur ve kullanımı yaygındır. Kemençe oturularak çalınabilmesine rağmen karadenizliler kemençeyi ayakta dik tutarak çakmaktadır. Yayın tel değiştirmesiyle sesler oluşur. Kemençe çalmayı öğrenmesi zor olan müzik aletleri  arasında olsa bile çoşkulu müziklerin oluşturulduğu geleneksek bir çalgıdır.

4. Piyano

Piyano pek de ucuz olmayan büyük bir müzik aletidir. 52 beyaz 36 siyah tuş olmak üzere toplam 88 tuştan oluşmaktadır. Piyano üstündeki tuşlara el ile, piyanoda bulunan pedallara ayak ile basılarak çalınmaktadır. Bu kadar çok fazla tuş ile çalındığı için çalan kişileri zorlamaktadır.

5. Kanun

Kanun yüzük parmaklar ile çalınan telli çalgılar gurubundadır. Yüzük parmaklara metalden oluşan mızrap takılır. Kanun kucağa alınarak çalınır. Mızrapları tellerin üzerinde gezdirerek değişik seslerin çıkması sağlanır. Tel sayısının fazla olması kanunu çalmayı öğrenmesi zor müzik aletleri içine sokmaktadır.


Sizce bu içerik ?

Süper Süper
62
Süper
Sinir Edici Sinir Edici
84
Sinir Edici
Üzücü Üzücü
64
Üzücü
Kesin Oku Kesin Oku
55
Kesin Oku
İlginç İlginç
22
İlginç
Yok Artık Yok Artık
71
Yok Artık
Gereksiz Gereksiz
43
Gereksiz
Komik Komik
85
Komik

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Bu Test ile kişilik ve karekter analizi hakkında bir şeyler ortaya koymayı amaçlayan sorular hazırla
Hızlı Sınav
Hızlı Sınav ile eğlenceli bir şekilde ister doğru - yanlış ister çoktan seçmeli sorular dizisi hazırla
Anket
Özel sizce.com anketi ile sonucunu merak ettiğiniz bir şeyler için nabız yoklayabilirsiniz
Zengin İçerik
Video ve resimlerle zenginleştirerek haber, makale veya hikayenizi yayınlayabilirisiniz.
Sizce List
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine içeriklerini embed kodu ile gömebilirsiniz.