Nuriye Gülmen Tahliye Edildi

2 DK'DA OKUNUR


79
40 , 79

KHK nedeni ile ihraç edildiği işine geri dönmek için açlık grevine başvuran Nuriye Gülmen bu grevi, 269 gündür sürdürüyordu. 193 gündür de tutuklu bulunan Nülmen, örgüt üyeliği suçundan mahkum edildi. Gülmen’in tahliyesine karar verildiği için, mahkemeye gelmeden yargılama süreci tamamlanmış oldu. Gülmen ile tutuksuz sanıklar Semih Özakça ve Acun Karadağ ise haklarında bulunan tüm suçlardan beraat edildi. Karar, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Sincan Cezaevi Kampüsü’nde bulunan duruşma salonunda alındı. Semih Özakça ve Acun Karadağ duruşmaya bizzat katılırken, Numuna Hastanesi’nde mahkum koğuşunda kalan Gülmen ise SEGBİS sistemi ile duruşmayı takip etti. Sistemdeki arızalar nedeniyle, Gülmen’in savunması sırasında sık sık ara verilmek zorunda kalındı. Görüntünün donması gibi sebeplerden ötürü, Gülmen savunmasının bazı bölümlerinde tekrar etmek zorunda kaldı.

Açlık Grevi Örgüt Talimatı Değil

Tanık olarak dinlenen Veli Saçılık, Gülmen ve Özakça’nın eylemlerine destek veren ve bu anlamda eylemler yapan kişiler arasındaydı. Saçılık, Gülmen’in açlık grevinin bir örgütün talimatı olmadığını söyledi. Açıklamalara göre açlık grevi önerisi, Saçılık tarafından ortaya atılmış. Sanık olan Acun Karadağ ise, mahkeme heyetini ve mahkeme sürecini eleştirmeden duramadı. Duruşmaya tekerlekli sandalye ile katılan Semih Özakça ise, tepkilerini önce oturma eylemi olarak gerçekleştirdiklerini ancak polisin sert tepkisinden sonra açlık grevine dönüştürdüklerini ifade etti.

Gülmen Duruşmaya Ölüm Pahasına Katılmak İstedi

Sağlık koşulları nedeniyle duruşmaya katılması söz konusu olmayan Gülmen ise, duruşmaya katılmak için ölüm riskini üzerine aldığını gösterir bir belge imzalamayı kabul ettiğini ancak izin verilmediğini belirtti. Hastanede bulunduğu koşullardan şikayet eden Gülmen, sürekli açık olan beyaz bir ışık altında uyumak zorunda bırakıldığını söyledi. Açlık grevinin kendisine verdiği zararın farkında olduğunu söyleyen Gülmen, uyuyabilmek için lambaları poşetle kapatmaya çalıştıklarını da ifade ederek, hastane koşullarının ne kadar yıpratıcı olduğundan bahsetti. Gülmen, savunmasının ardından örgüt üyeliği suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı ve tahliyesine karar verildi. Tutuksuz sanıklar olan Özakça ve Karadağ ise tüm suçlardan beraat etti.


Sizce bu içerik ?

Süper Süper
33
Süper
Sinir Edici Sinir Edici
58
Sinir Edici
Üzücü Üzücü
41
Üzücü
Kesin Oku Kesin Oku
33
Kesin Oku
İlginç İlginç
83
İlginç
Yok Artık Yok Artık
50
Yok Artık
Gereksiz Gereksiz
25
Gereksiz
Komik Komik
66
Komik

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Bu Test ile kişilik ve karekter analizi hakkında bir şeyler ortaya koymayı amaçlayan sorular hazırla
Hızlı Sınav
Hızlı Sınav ile eğlenceli bir şekilde ister doğru - yanlış ister çoktan seçmeli sorular dizisi hazırla
Anket
Özel sizce.com anketi ile sonucunu merak ettiğiniz bir şeyler için nabız yoklayabilirsiniz
Zengin İçerik
Video ve resimlerle zenginleştirerek haber, makale veya hikayenizi yayınlayabilirisiniz.
Sizce List
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine içeriklerini embed kodu ile gömebilirsiniz.