Dolar Günü Kaç TL İle Kapattı?

2 DK'DA OKUNUR


84
46 , 84

Dolar fiyatları dün itibariyle aşağı doğru yönünü değiştirdi ve bugün de bu hareketine devam ediyor. Dolar kuru, en düşük 3.8423 seviyesini gördü ve bu da yaklaşık son bir ayın en düşük seviyesi. Euro’ya bakacak olursak, Türk lirası karşısında 4.57 seviyesinin altına gerilediğini de görebilmekteyiz. Doların, faiz artışı beklentisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkedir.” şeklindeki açıklaması sonrası yönü aşağılara doğru çekildi.

Dolar kuru bugün saat 13.13 itibarıyla 3.8730 seviyesinde seyretmekteydi. Euro’daki durumlarda ise en düşük 4.5636 TL’yi gördü ve şu dakikalarda 4.5915 seviyesinde seyretmekte. Euro/dolar paritesi de 1.1873 seviyelerinde bulunuyor.

Dolardaki Düşüş Devam Edecek Mi?

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, “ABD’de Senato’dan vergi tasarısının geçmesi USD adına küresel bazda bir iyimserlik yaratmakla beraber; geçtiğimiz hafta Senatör John McCain’in pakete destek vermesiyle önceden hesaba katılmış olan iyimserlik, bir gün sonra odak noktasını bundan sonraki sürece çevirdi. Piyasa da bundan sonra Temsilciler Meclisi ve Senato’nun ayrı vergi paketlerinin eşleştirilmesi sürecine bakacaktır. Bugün genel anlamda günlük bazda EM’lerde USD’ye karşı değer kazancı olsa da TRY, diğer EM’lerden daha iyi bir performans göstermektedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazar günü yaptığı bazı açıklamalar da piyasaları rahatlatmıştır. Öyle ki, “bazı işadamlarının servetlerini yurt dışına transfer ettiğinin gözlendiği ve bunun engellenmesi gerektiğine” dair konuşma ve “sermaye kontrolü gibi bir talebinin bulunmadığının, Türkiye’nin bir serbest piyasa ekonomisi olduğunun ve isteyen herkesin parasını yurtdışına çıkartmakta serbest olduğunun” altını çizmesi piyasalar için etkili olmuştur. Bu kapsamda da, değer kazanmaya başlayan Türk lirasının kazançları biraz daha genişledi.

TCMB’nin 2018 Para ve Kur Politikası metnini yayınladığı dönemde kurda meydana gelen 3.84’e kadar düşüşler oldukça önemlidir. 3.91 sınırı aşılmadığı sürece, kurun aşağı yönlü hareketinin devam edeceği düşünülmektedir. 3.84 bandı altındaki destek, 3.75’e kadar düşüşü öngörmektedir. Ancak kurda, 3.91 sınırı aşılırsa, ivmenin yukarıya doğru döneceği de konuşulanlar arasında.


Sizce bu içerik ?

Süper Süper
58
Süper
Sinir Edici Sinir Edici
83
Sinir Edici
Üzücü Üzücü
66
Üzücü
Kesin Oku Kesin Oku
58
Kesin Oku
İlginç İlginç
25
İlginç
Yok Artık Yok Artık
75
Yok Artık
Gereksiz Gereksiz
50
Gereksiz
Komik Komik
8
Komik

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Bu Test ile kişilik ve karekter analizi hakkında bir şeyler ortaya koymayı amaçlayan sorular hazırla
Hızlı Sınav
Hızlı Sınav ile eğlenceli bir şekilde ister doğru - yanlış ister çoktan seçmeli sorular dizisi hazırla
Anket
Özel sizce.com anketi ile sonucunu merak ettiğiniz bir şeyler için nabız yoklayabilirsiniz
Zengin İçerik
Video ve resimlerle zenginleştirerek haber, makale veya hikayenizi yayınlayabilirisiniz.
Sizce List
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine içeriklerini embed kodu ile gömebilirsiniz.